Moda

Jak czyścić biżuterię?

Jak czyścić biżuterię? Biżuteria dla każdej kobiety jest ważnym elementem. Niezależnie od tego, czy odziedziczyła ją w spadku po mamie lub babci, dostała od partnera czy kupiła ją sobie sama. Ważne jest jednak to, by o każdą rzecz dbać ze szczególną starannością i co jakiś czas czyścić biżuterię.

Jak czyścić srebro?

Srebrna biżuteria  jest jedną z najpopularniejszych. W naszych domach znajdziemy też wiele innych srebrnych przedmiotów: platery, sztućce, bibeloty. W bardzo prosty sposób możemy przywrócić im dawny blask domowymi sposobami. Srebro można wyczyścić sodą oczyszczoną, pastą do zębów, denaturatem czy nawet… keczupem! Oto kilka sposobów jak wyczyścić srebro tym, co mamy pod ręką.

Srebro można wyczyścić pastą z sody oczyszczonej. Na pół szklanki dodajemy łyżkę wody i mieszamy do uzyskania gęstej papki. Tak przygotowaną pastą delikatnie (by nie zarysować powierzchni) nacieramy srebro i zostawiamy na kilka minut. Następnie dokładnie spłukujemy i wycieramy do sucha miękką szmatką, dokładnie polerując. Z sody można przygotować także odświeżającą kąpiel do srebra. W misce wyłożonej folią aluminiową zalewamy 4 – 5 łyżek sody oczyszczonej litrem wrzątku, po czym wkładamy tam biżuterię i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie srebro dokładnie płuczemy i polerujemy miękką szmatką do sucha. Nie należy w ten sposób czyścić biżuterii srebrnej z dodatkami kamieni szlachetnych, pereł i bursztynu, ponieważ te mogą stracić blask.

Srebro możemy wyczyścić też za pomocą pasty do zębów lub keczupu. Odrobinę jednego lub drugiego nakładamy na miękką szczoteczkę do zębów i kilka chwil pocieramy srebrne elementy. Następnie dokładnie spłukujemy i polerujemy miękką szmatką do uzyskania blasku. Możemy także srebrną biżuterię wypolerować denaturatem, by odświeżyć jej blask.

Jak czyścić złoto?

Złota biżuteria jest równie popularna co srebrna. Jednak bardziej zróżnicowana pod względem próby złota czy samego składu stopu. Przed czyszczeniem złota warto więc wybrać się do złotnika i dowiedzieć się, jaki dokładnie to stop i czy można czyścić ją domowymi sposobami. Czyszczenie złota niewiele różni się od czyszczenia srebra. Złoto możemy czyścić za pomocą sody oczyszczonej, detergentów czy… piwa.

Do czyszczenia złota przygotowujemy pastę z sody oczyszczonej i octu. Na pół szklanki sody dodajemy 2 łyżeczki octu i mieszamy do uzyskania pieniącej się papki. Tak przygotowaną pastę polerujemy złoto za pomocą miękkiej szmatki. Następnie dokładnie przepłukujemy ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

Złoto możemy także czyścić przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów i wody z mydłem lub płynem do naczyń. Biżuterię zanurzamy w roztworze łyżeczki mydła lub płynu na litr wody i delikatnie myjemy szczoteczką. Gdy odzyskamy blask, wypłukujemy ciepłą wodą i polerujemy miękką szmatką do sucha. Złoto możemy też wypolerować wacikiem lekko nasączonym piwem. W kilka chwil przywrócimy mu blask. Pamiętajmy, by czyścić w ten sposób biżuterię bez kamieni szlachetnych i innych dodatków.

Jak czyścić platynę?

Platynę czyścimy tak samo, jak złoto. Używamy roztworu wody z mydłem i miękkiej szczoteczki lub kąpieli z sodą oczyszczoną i octem, przygotowanej w proporcji 3 – 4 łyżki sody i łyżkę octu na litr ciepłej wody. Pamiętajmy po czyszczeniu wypłukać dokładnie wodą i wypolerować miękką szmatką, by nadać blask platynie.

Jak czyścić kamienie szlachetne?

Do kamieni szlachetnych zaliczamy między innymi diament (odpowiednio oszlifowany nosi nazwę brylantu), szmaragd, rubin, szafir, topaz, aleksandryt, akwamaryn, heliodor, morganit, turmaliny, biksbit, beryl, goshenit, cymofan, skapolity, spinel. W jubilerstwie natomiast kamienie o mniejszej trwałości i twardości nazywamy kamieniami półszlachetnymi, do których zaliczamy między innymi: jaspis, agat, malachit i lapis lazuli. Każdy z nich jest indywidualny, ale stosując pewne zasady, możemy czyścić kamienie szlachetne domowymi sposobami.

Kamienie szlachetne o budowie krystalicznej takie jak diamenty, kryształ górski, szmaragd, bursztyn czy kwarc możemy polerować wódką. Wystarczy wacik do demakijażu nasączyć czystym alkoholem i delikatnie wypolerować kamienie. Dzięki temu odzyskają swój blask i dłużej będą cieszyć oko.

Natomiast pozostałe kamienie szlachetne, które nie mają budowy krystalicznej najlepiej czyścić za pomocą miękkiej suchej szmatki, oczyszczając je z kurzu. Mocniejsze zabrudzenia lub kamienie, które utraciły blask, można wyczyścić za pomocą pasty z mielonej kredy i ciepłej wody. Następnie delikatnie przepłukujemy wodą i polerujemy miękką szmatką nasączoną oliwą z oliwek, by przywrócić im blask.

Jak czyścić perły naturalne?

Perły naturalne są wytworem małż i są całkowicie organiczne. Dlatego też nie należy ich czyścić chemicznie. Najlepiej zawinąć je w miękką szmatkę razem z solą, a następnie szmatkę zamoczyć w ciepłej wodzie i pozostawić na czas aż do rozpuszczenia soli. Następnie dokładnie polerujemy do sucha.

Profesjonalne czyszczenie biżuterii

Mocno zabrudzoną biżuterię najlepiej oddać do profesjonalnego czyszczenia u jubilera lub złotnika, który zna się na profesjonalnym czyszczeniu biżuterii. Warto tak postępować raz do roku z biżuterią noszoną na co dzień.

Back To Top