Domy drewniane
Budownictwo Nieruchomości

Czy domy drewniane są bezpieczne?

Jednym z wciąż powracających tematów dotyczących budowania z drewna, są zagrożenia związane z czynnikami pogodowymi czy pożarem. Zwłaszcza pożary wydają się głównym zagadnieniem, które odstrasza potencjalnych kupców tego typu domów. Czy rzeczywiście pożar stanowi wciąż duże niebezpieczeństwo w przypadku domów z drewna https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow? Jakie zwiększyć bezpieczeństwo domu? Jakie materiały izolacyjne zastosować? O tym wszystkim poniżej.

Przyczyny pożarów w domach drewnianych

Drewno, jako specyficzny budulec potrzebuje zupełnie innego systemu izolacyjnego niż domy tradycyjne, murowane. Materiały i zabezpieczenia stosowane w izolacji domu murowanego często nie są odpowiednie dla domów drewnianych. Jest to jedna z przyczyn powstawania pożarów. Aby się przed nią przestrzec, należy przywiązywać dużą wagę do wykorzystania surowców przeznaczonych do zabezpieczania drewna, zwłaszcza w kluczowych miejscach w budynku, takich jak kuchnia czy kominek.

Ochrona wewnętrznych ścian domu drewnianego

Dom drewniany powinien być budowany z drewna czterostronnie struganego, ściętego na krawędziach. Tak przygotowane drewno jest odporniejsze na ogień niż strugane w sposób tradycyjny, ponieważ ogień ma problem z podpaleniem gładkiego drewna.  Kolejnym ważnym punktem w konstrukcji domu drewnianego, jest zastosowanie okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Wśród nich znajdziemy płyty nawet o grubości 24 mm (standardowe płyty posiadają grubość około 9,5-12,5 mm). Niektóre z modeli mają wyjątkowo dobrą odporność na ogień. Innym sposobem jest zastosowanie płyt włóknocementowych. Tego typu zabezpieczenia z pewnością znacząco spowolnią rozprzestrzenianie się ognia.

Do ochrony przed ogniem podłóg, ścian i sufitów domów drewnianych, stosuje się również różnego rodzaju impregnaty chemiczne. Warto zaznaczyć, że według regulacji wprowadzonych przez Unię Europejską, stosowane mogą być tylko produkty przyjazne środowisku. Oznacza to, że są to środki w pełni bezpieczne, nietoksyczne. Nie musimy się przejmować tym, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu lub zdrowiu naszych najbliższych. Niektóre z oferowanych środków ognioodpornych są na tyle uniwersalne, że można ich używać do zabezpieczenia ścian, mebli czy tkanin.

Montaż instalacji elektrycznej w domu drewnianym

Źle zamontowana instalacja elektryczna, nieodpowiednie kable lub zbyt duże napięcie, brak wystarczającej ilości gniazdek, może spowodować przeciążenie i doprowadzić do pożaru. Ważne, aby już na poziomie projektu dokładnie przemyśleć rozmieszczenie kabli, gniazdek i dobrać je do potrzeb danego pomieszczenia, np. w kuchni czy domowym biurze powinno ich być więcej.

Zobacz koniecznie:

Ochrona zewnętrzna domu drewnianego

Najlepszym zabezpieczeniem zewnętrznym są płyty włóknocementowe, które montuje się jako poszycie szkieletu. Dzięki temu dom będzie w całości dobrze chroniony przed pożarem. Dodatkowym zabezpieczeniem domu drewnianego jest wykorzystanie odpowiednich impregnatów do drewna. Tego typu impregnaty chronią drewno przed wilgocią, grzybem, a poza tym również przez ogniem.

domy-modułowe-z-drewna-klejonegoDach domu drewnianego może być zbudowany z dachówek ceramicznych, blachy lub dachówek betonowych. Wystrzegać należy się materiałów takich, jak papa, strzecha czy drewniane gonty. Nie stanowią one żadnego zabezpieczenia przed ogniem. Jedną z częstych przyczyn wybuchu pożaru w domach drewnianych jest uderzenie pioruna. Dlatego tak ważna jest porządna instalacja odgromowa. Istotnym elementem są zwody, czyli miedziane albo stalowe linki, które układane są na dachu. To one przyjmują siłę uderzenia pioruna. W dalszej kolejności należy zamontować przewody odprowadzające, które transportują ładunek do gruntu (muszą być zamontowane daleko od drzwi oraz okien), do przewodu uziemiającego i uziomu, który rozprasza ładunek w ziemi.

Czujniki dymu i automatyczne gaśnice

Jednym ze sposobów szybkiego reagowania w przypadku pożaru są czujniki dymu. Syreny włączają się automatycznie, kiedy tylko czujnik wykryje zagrożenie. Dźwięki są na tyle głośne, że w razie naszej nieobecności, mogą powiadomić sąsiadów. Najnowocześniejsze systemy alarmowe posiadają również wbudowane kamery oraz połączenie z Internetem, co pozwala na sprawdzenie stanu mieszkania w każdej chwili, kiedy jesteśmy poza domem. Istnieje również możliwość połączenia systemu alarmu pożarowego z centralą alarmową. Oznacza to, że zaraz po wykryciu pożaru, system zawiadamia najbliższą jednostkę straży pożarnej.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być również automatyczna gaśnica ogniowa. System gaśnicy uruchamia się zaraz po wykryciu przez czujniki dymu. Nowoczesne system gaśnice włączają się tylko w pomieszczeniu, w którym wykryto zagrożenie, więc zabezpiecza to inne części budynku przed zalaniem. Najpopularniejsze są systemy gaśnicze wodne, ale w ofercie różnych producentów możemy znaleźć także gaśnice rozpylające piankę czy mgłę wodną, które często dają o wiele lepsze wyniki niż tradycyjne automatyczne gaśnice wodne.

Back To Top