Czym są systemy ERP i co warto o nich wiedzieć? Budując własną firmę nie sposób nie pomyśleć o tym, jak będzie prawidłowo funkcjonowała i jakie mechanizmy będą odpowiadać za jej prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto prowadząc firmę często zastanawiamy się, jak sprawić, by funkcjonowała sprawniej i uporządkowanie. Mając to na uwadze, opracowano system ERP. Czym dokładnie są, dlaczego warto się nimi zainteresować i co powinniśmy o nich wiedzieć? Postaramy się je wszystkie opisać w naszym krótkim poradniku.
Systemy ERP – czym dokładnie są i gdzie będą działać?
System ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które pozwala planować i zarządzać zasobami konkretnego przedsiębiorstwa. Działają w oparciu o wspólną bazę danych, indywidualnie przydzielając klientom specjalne moduły – w zależności od potrzeb, wszystko związane z produkcją, handlem, logistyką, magazynem czy księgowością, kadrami, marketingiem itp., co jest istotne dla firmy.
System ERP pozwala uporządkować wszystko, co dzieje się w Twojej firmie, a co za tym idzie również mieć nad tym pełną kontrolę. Są zaawansowane i jak wspomnieliśmy modułowe – nie każda firma potrzebuje wszystkich modułów, a wybrane moduły muszą mieć swój własny, ściśle związany z ich branżą. Sam system pozwala na przypisanie dostępu do konkretnych modułów wybranym użytkownikom.
Tym samym członkowie zespołu logistyki będą mieli dostęp do modułu logistyki oraz księgowości – modułów związanych z księgowością itp. Dzięki swojej konstrukcji i przystosowaniu do późniejszej rozbudowy system ERP sprawdzi się zarówno w przypadku najmniejszych firm, jak i dużych, przynosząc korzyści każdej firmie. Warunek jest jeden: te firmy muszą mieć lub już mają systemy informatyczne. Jednak w dzisiejszych czasach jest to bardzo powszechne (i będzie coraz częstsze). System ERP pozwala na właściwe zarządzanie firmą, a także optymalizuje koszty, stany magazynowe, systematyzuje pracę pracowników oraz usprawnia komunikację między nimi. Efektem jego wdrożenia jest również lepsza obsługa klienta, ponieważ pracownicy mają szybszy dostęp do potrzebnych im informacji.
Jak wybrać system ERP?
Ponieważ systemy ERP są obecnie tak popularne, na rynku jest co najmniej kilku dostawców. Dlatego jeśli mamy go wdrożyć, powinniśmy kierować się szeregiem kryteriów, które ostatecznie nas satysfakcjonują. Do najbardziej podstawowych należą:
- Cena – systemowa powinna wystarczyć, nie ograniczajmy się do jednej firmy wdrożeniowej – porównujmy bez wahania, zawsze skupiając się na cenie początkowej i skalowaniu kosztów;
- „Standard” – każdy system ERP zawiera tzw.
- Możliwość rozwoju osobistego – nie oszukujmy się – jeśli chodzi o dany system ERP i firmę, która go wdraża, to zazwyczaj chcemy, żeby też zajmowała się swoim rozwojem, ważne, żeby miała w tym swobodę;
- Biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby – firmy dostarczające systemy ERP od samego początku powinny wycenić usługę wdrożenia systemu z podstawowymi funkcjami naszej specyfiki branży – ważne jest, aby system był otwarty na nieszablonowe rozwiązania.
Pamiętaj, dobry system ERP to taki, z którego faktycznie będziemy korzystać i który będzie dla nas działał. Więc najpierw zdefiniujmy nasze potrzeby, a dopiero potem zacznijmy szukać.
Fakty o systemach ERP
- Mimo, że systemy ERP mają wspólny centralny element, są one wdrażane indywidualnie w oparciu o potrzeby konkretnej firmy.
- Systemy ERP mają strukturę modułową – możesz więc zacząć od najbardziej podstawowych funkcji, a tym samym od naszych najbardziej pożądanych funkcji.
- Systemy te sprawdzają się nawet w najmniejszych firmach, a w większych są wręcz koniecznością.
- Wdrożenie systemu ERP może zająć trochę czasu. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak ilość modułów, wielkość firmy czy liczba korzystających z niej użytkowników.
- Większość firm zajmujących się wdrażaniem systemu ERP zapewnia również wsparcie powdrożeniowe, z którego warto skorzystać, jeśli nie masz pewności, jak ta nowość sprawdzi się we własnej firmie.
Wnioski
System ERP to świetne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorczych osób, które nie lubią stać w miejscu i chcą zoptymalizować swoją firmę tak, aby działała jak w zegarku. Wdrażane pojedynczo i modułowo, są potężnym i bardzo przyszłościowym narzędziem, z którego korzysta każda, choćby w niewielkim stopniu skomputeryzowana firma. Warto się nimi zainteresować i chociaż sami nie będziemy ich wdrażać, to na pewno znajdziemy firmę, która wdroży je szybko i sprawnie, dając nam pole do popisu w komercyjnym świecie.