Sposoby na poprawę znajomości języka obcego
Edukacja Usługi

Sposoby na poprawę znajomości języka obcego

Sposoby na poprawę znajomości języka obcego: nauka języka obcego może być poważnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli planujesz uczyć się go bez zewnętrznego wsparcia, takiego jak korepetytor lub zajęcia szkolne. Nierzadko nabywamy pewne umiejętności językowe, które pozwalają nam komunikować się z obcokrajowcami i radzić sobie w sytuacjach za granicą, ale znajomość słów, gramatyki i akcentów wciąż pozostawia naszym zdaniem wiele do życzenia.

Często zdarza się to osobom, które od dzieciństwa uczyły się angielskiego. Chociaż używają go na co dzień, słyszą w programach telewizyjnych, a nawet pożyczają, brakuje im słów lub po prostu czują się zestresowani podczas rozmowy z native speakerami. Dzisiejszy artykuł jest dla tych, którzy napotkali tę barierę i chcą płynniej posługiwać się językiem obcym. Oto trzy sprawdzone sposoby.

Czytanie książek

Takie książki można znaleźć w prawie każdym większym mieście. Wystarczy dobrze zaopatrzona księgarnia starożytna, aby stać się mistrzem książki w języku obcym, a koszt jest stosunkowo niski. Cennym źródłem takich pomocy dydaktycznych jest również Internet. Na różnych aukcjach można znaleźć wiele książek w bardzo przystępnych cenach. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy, zawsze możemy zwrócić się do biblioteki, a dokładniej do działu języków obcych.

Sposoby na poprawę znajomości języka obcego
Sposoby na poprawę znajomości języka obcego

Warto wybierać książki, które nieco przewyższają naszą znajomość języka. Pobudza to mózg i pozwala przyswoić więcej materiału. Chociaż większość ludzi czyta na głos jako dzieci… warto wrócić do tej praktyki jako osoba dorosła. Wypowiadanie na głos całej struktury zdania nie tylko sprzyja lepszej pamięci (zwłaszcza jeśli jesteśmy słuchowcami), ale także przyzwyczaja nas do używania własnego głosu do sortowania obco brzmiących słów.

W ten sposób stopniowo unikamy niezręczności, która często pojawia się, gdy próbujemy porozumieć się w innym języku. Audiobooki są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają powtarzanie bezpośrednio po czytelniku. Treść książki można wtedy uznać za swoisty transkrypcję. To z kolei prowadzi nas do kolejnej metody poprawy płynności mówienia.

Cieniowanie

Cieniowanie, najprościej mówiąc, to powtarzanie pewnych stwierdzeń po ich przeczytaniu. Aby to przećwiczyć, potrzebny jest dostęp do nagrań i transkrypcji. Pierwszym krokiem jest wysłuchanie czytelnika czytającego cały artykuł i śledzenie transkrypcji. Treść należy następnie podzielić na mniejsze części. Na przykład co dziesięć sekund zatrzymaj nagrywanie i powtórz fragment. Zwróć uwagę na pauzy, akcent i intonację. Po kilkukrotnym powtórzeniu musimy podążać za czytelnikiem, aby bezproblemowo go zapamiętać, a nawet rozmawiać z nim jednocześnie. Techniki cieniowania można również stosować podczas oglądania seriali z napisami. Tłumaczenie u dołu ekranu można następnie wyświetlić jako transkrypcję. Aby nie zajmować zbyt dużo materiału i czerpać przyjemność z oglądania, możemy jedynie naśladować wybraną przez siebie postać.

Dzięki regularnemu stosowaniu cieniowania poprawimy akcent, poznamy nowe struktury językowe, ale co najważniejsze – odważymy się mówić. Możesz chwilowo poczuć się jak native speaker, powtarzając zdania dokładnie tak, jak wymawia je czytelnik lub ulubiona postać telewizyjna. Poza cennymi walorami edukacyjnymi niesie ze sobą również mnóstwo zabawy.

Rozmawianie

Ta kolejna metoda prawdopodobnie nie spodoba się introwertykom, ale przyniesie świetne rezultaty. Polega na rozmowie z jak największą liczbą prawdziwych ludzi. Niektóre kawiarnie w większych miastach organizują wieczory językowe. Wokół każdego stolika zebrały się tłumy mówiące różnymi językami i ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać.

To nie tylko sposób na poprawę wymowy i odważniejsze posługiwanie się językiem obcym, ale także sposób na nawiązanie przyjaźni. Jeśli w naszym mieście takich imprez nie ma, albo jest ich niewiele, mamy co najmniej dwie możliwości. Pierwszym z nich jest znalezienie aplikacji, która będzie pasować do osób, które chcą komunikować się w języku obcym. Niektóre z nich umożliwiają jedynie komunikację tekstową, podczas gdy inne pozwalają na wykonywanie połączeń głosowych.

Druga metoda jest nieco droższa i wymaga pomocy nauczyciela. Za taką profesjonalną rozmowę z kimś, kto w pełni rozumie język, którego się uczymy, przyjdzie nam zapłacić, ale możemy być pewni, że rozmowa jest dostosowana do naszych umiejętności językowych. Ponadto tacy nauczyciele często udostępniają pomoce dydaktyczne w postaci transkrypcji i zadań domowych.

Nie warto się poddawać i uświadamiać sobie, że nauka języka obcego to wyzwanie na całe życie. Nawet po latach ciężkiej edukacji napotykamy nieznane słowa i wyrażenia potoczne. Dlatego warto postawić na małe partie materiałów, ale przyswajając je systematycznie. Pozwoli nam to wytrwać w decyzji na dłużej i zaobserwować z czasem wyraźną poprawę umiejętności językowych.

Back To Top