Transport

Jak transportować samochody na lawecie?

Wynajem autolawety to nie jest coś, o czym zbyt często myślimy. Praktycznie o możliwości wykorzystania lawety przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Gdy nasz samochód ulegnie wypadkowi czy awarii szybko zamawiamy pierwszą lepszą lawetę, często kierując się najtańszą ofertą. W końcu wypożyczenie autolawety kosztuje sporo. Warto jednak zdobyć podstawową wiedzę na temat transportu samochodów na lawecie. To może nam zaoszczędzić wielu kłopotów w przyszłości.

  • Przepisy

Autolaweta to pojazd do transportu samochodów osobowych,  dostawczych, motocykli czy maszyn przemysłowych. Natomiast możemy również wynająć samą lawetę, którą montujemy do samochodu. Według przepisów nie potrzebujemy żadnych dodatkowych uprawnień do kierowania autolawetą, poza oczywiście, prawem jazdy (podstawowa kategoria B). Warto pamiętać, że tyczy się to tylko autolawet o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Jeżeli masa całkowita przekracza 3,5 tony, potrzebne są nam uprawnienia do kierowania kategorii B+E. Podobnie sprawa ma się w przypadku kierowania samochodem z doczepianą lawetą. Wtedy również całkowita masa przyczepy i samochodu ją ciągnącego nie może przekraczać 3,5 tony i również do kierowania wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Jeśli zaś chodzi o transportowany samochód, to w przypadku samej lawety, transportowany pojazd wraz z lawetą nie może być cięższy niż samochód ciągnący. Nie ma innej możliwości.

 

Kolejnym ograniczeniem do którego musimy się dostosować kierując samochodem z lawetą, jest ograniczenie prędkości. Poza terenem zabudowanym możemy jechać z prędkością 70 km/h po drodze jednojezdniowej oraz 80 km/h po drodze dwujezdniowej, ekspresowej oraz autostradzie.

  • Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

Po dokonaniu wszystkich formalności związanych z wynajmem autolawety nadszedł czas na jej załadunek. Warto przy tej czynności mieć przy sobie jednego lub dwóch ludzi, którzy w razie problemów pomogą nakierować samochód.

W pierwszej kolejności należy dociążyć lawetę od przodu najeżdżając na nią samochodem, tą stroną, gdzie umiejscowiony jest silnik. W przypadku samochodów osobowych, będzie to przeważnie przód pojazdu. Obciążenie powinno być rozłożone w taki sposób, aby około 10% ciężaru spoczywało na haku lawety. Kluczowe jest ustawienie samochodu w taki sposób, aby był jak najbardziej symetryczny względem pionowej i poziomej osi platformy załadunkowej. Dzięki temu, nawet przy ostrzejszym zakręcie samochód powinien być dobrze zabezpieczony i nie dojdzie do jego przesunięcia.

Dalej, gdy samochód znajdzie się na odpowiednim miejscu, możemy zastosować pasy mocujące, które przypinamy do kół samochodu. Wystarczy, aby unieruchomione były trzy koła, ale dla pewności warto dokładnie zamocować pasy na wszystkich czterech. Mocowanie kół może się odbywać na dwa sposoby, mianowicie poprzez: mocowanie dwupunktowe, czyli mocujemy pasy do platformy w dwóch punktach lub mocowanie trzypunktowe, czyli unieruchamianie w trzech punktach. Dodatkowo istnieją dziesiątki różnych sposobów opasania samych kół. Warto nauczyć się jednego z nich, to z pewnością oszczędzi nam dużo czasu, gdy będziemy musieli skorzystać z autolawety. Warto pamiętać, że przed mocowaniem należy dokładnie obejrzeć pasy. Sprawdzić czy nie ma na nich przetarć czy pęknięć.

  • Autolaweta z kierowcą

Jeśli dojdzie do awarii naszego samochodu, a my nie czujemy się na siłach sami zająć się przewiezieniem samochodu do mechanika czy domu, możemy zdecydować się na wynajęcie autolawety wraz z kierowcą. Dzięki temu nie będziemy musieli się przejmować tym, jak należy poprawnie załadować i zabezpieczyć samochód na lawecie oraz czy poradzimy z prowadzeniem autolawety. Wynajęty kierowca zamocuje na platformie samochód, a po zawiezieniu go w wyznaczone przez nas miejsce, odwiezie lawetę do wypożyczalni i my sami nie będziemy musieli przejmować się tym dodatkowym obowiązkiem.

  • Ceny wynajmu autolawety

Cena wynajmu autolawety czy tylko samej lawety zależy w głównej mierze od tego co mamy zamiar przewieźć. Autolawety o dużych gabarytach, przeznaczone do transportu większych pojazdów są droższe niż standardowe, ograniczone do 3,5 tony. Dodatkowo na cenę wpływ ma również długość okresu wypożyczenia. Innymi czynnikami wpływającymi na cenę jest region Polski, w którym znajduje się wypożyczalnia.

Przeciętny koszt wynajmu autolawety oscyluje w granicach 250-350 zł za dobę. Jednak jeśli nie potrzebujemy aż tyle czasu, wiele firm pozwala na wynajem autolawety na kilka godzin. Standardowa cena za wypożyczenie lawety na 4 godziny to 150 zł. Warto jeszcze pamiętać, że cena może być wyższa, jeśli do przewozu samochodu będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu, np. do załadowania zupełnie niedziałającego samochodu lub uszkodzonego w takim stopniu, że trudno go zamocować standardowym sprzętem. Do ceny należy również doliczyć kaucję. Przeciętnie wynosi ona 1000 zł. Oczywiście w przypadku wynajmu autolawety z kierowcą cena jeszcze wzrośnie.

Back To Top
+