Jak uszyć cosplay
Hobby

Jak uszyć cosplay

Sztuka kopiowania postaci z mangi, anime, gier wideo i innych bohaterów to cosplay i jest dziś bardzo popularny. Ale by zostać odtwórcą bohatera trzeba dowiedzieć się jak uszyć cosplay w domu? Cosplay to nowe modne hobby, które wywodzi się z Japonii i Stanów Zjednoczonych i przez lata swojego istnienia podbiło cały świat. Jego istotą jest odgrywanie postaci, które lubi się z kreskówek, komiksów, filmów, gier video a nawet prawdziwych osobowości z obecnego życia medialnego.

Złożoność szycia cosplayu jest uzależniona od stopnia skomplikowania stroju, szczegółów i prezentowanego wizerunku. Niektóre cosplayowe modelki zarabiają na swojej kreatywności, dla innych to tylko hobby. Istnieje wiele tematycznych festiwali i społeczności, na których można pokazać swój cosplay lub porozmawiać z kimś innym.

Jak uszyć cosplay?

Naprawdę dobry cosplay potrzebuje niezbędnych elementów takich jak fryzura lub estetycznie wykonana peruka, makijaż oddający ten, który widoczny jest na twarzy bohatera, kostiumu, dodatków. Większość cosplayerów, także tych profesjonalnych, jest kreatywna we własnym domu lub z przyjaciółmi. To bardzo interesujące hobby, ale trzeba poświęcić sporo czasu i energii. Postacie mają bardzo różne stopnie trudności: od niesamowitych kosmitów, których mogą opanować tylko profesjonaliści, po zwykłych uczniów.
Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest szycie cosplay. Dlaczego? Stroje idealnie oddające wizerunek ulubionego bohatera są podstawą osiągnięcia oryginalnego obrazu. To również najdroższy element w coplayu, dlatego warto się wcześniej do takich prac przygotować. Różne elementy kostiumu mogą mieć różną złożoność i czasami trudno sobie z tym poradzić samodzielnie. Korzystanie z naprawdę dobrych materiałów i szablonów może przynieść dobry efekt końcowy. Gotowy kostium można kupić w sklepie internetowym lub stacjonarnym.

Przygotowanie do szycia cosplay – wybór bohatera

Można wybrać dowolną postać, czy to z serialu telewizyjnego, gry, kreskówki czy popularnego filmu. Jako bohatera można wybrać Anglika lub Japończyka, osobę, a nawet przedstawiciela zaprzyjaźnionej cywilizacji pozaziemskiej. Jeśli jest się dziewczyną, można cosplayować męską postać i na odwrót. Wystarczy uwolnić swoją wyobraźnię.

Tworzenie kostiumu cosplay

Przede wszystkim należy przeanalizować warunki pogodowe. Można oczywiście założyć kostium leśnych duchów lub wojownika z grubego materiału i założyć go w upalny lipcowy dzień, ale po spędzeniu w nim kilku godzin cosplayer będzie czuł się jak na patelni. Podobnie strój Apollo nie jest najlepszym wyborem w sezonie zimowym. Trzeba zastanowić się, jaki strój się lubi.

Przygotowanie

Podzielenie stroju na szczegóły. Ułatwi to pracę i pomoże oszacować jej objętość. Każdy szczegół trzeba przeanalizować indywidualnie. Sprawdzić, ile czasu i wysiłku trzeba będzie poświęcić na wyszukiwanie i wykonanie. Czasami wystarczy zmodyfikować modne rękawiczki, czapki lub buty. Trzeba postarać się znaleźć buty, które jak najbardziej pasują do oryginału. Nigdy nie nosić trampek w eleganckim stroju. Przede wszystkim trzeba odwiedzić sklepy z tkaninami, lokalne warsztaty rękodzielnicze. Być może podczas wizyty przyjdzie inspiracja i uda się stworzyć jeden lub więcej detali lub znaleźć potrzebne materiały. Trzeba pamiętać o wydrukowaniu zdjęcia swojego bohatera w stroju, aby wybrać odpowiednie materiały.

Szycie cosplay

Można zacząć od wyprawy po sklepach z używanymi rzeczami. Być może uda się znaleźć tam rzeczy, które łatwo będzie można przekształci w te, których się potrzebuje. Na przykład lekki golf, czarną kurtkę i lekką spódnicę można własnoręcznie przerobić w kilka różnych kostiumów cosplay. Warto kupować wzory, próbki i inne wykroje. Wszystko, co jest potrzebne do szycia kostiumu cosplay można kupić w sklepie z tkaninami: guziki, zamki i inne akcesoria. Do stroju cosplay mogą przydać się elementy, które trzeba będzie wykonać z materiałów termoplastycznych lub pianki Eva, trzeba zadbać o ich zakup w niewygórowanej cenie.

Wybór odpowiedniego materiału na cosplay

Aby łatwiej wybrać odpowiednią tkaninę trzeba przemyśleć wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Tkaniny mają swoje własne cechy. Na przykład mogą prześwitywać w określonych warunkach oświetleniowych. Należy wybrać nici, łączniki i inne atrybuty. Następnie narysować szkic i wyciąć go. Aby to zrobić, najpierw trzeba wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Przymierzyć i założyć na siebie kostium a następnie pochodzić w nim po domu. Poruszając się trzeba sprawdzić, czy jest wygodny. Jeśli nie, najlepiej się o tym przekonać wcześniej, aby wprowadzić poprawki i uniknąć niezręczności na spotkaniu cosplayowym.

Przygotowanie się z odpowiednim wyprzedzeniem

Jak uszyć cosplay
Jak uszyć cosplay

Oczywiście można nauczyć się robić cosplay dzień przed wydarzeniem i mieć czas na zrobienie kostiumu cosplay własnymi rękami. Ale po bezsennej nocy raczej nie spodoba się impreza. Taki proces twórczy, jak szycie kostiumu cosplay w domu, fascynuje. Ale warto zmienić fryzurę ze względu na poprawienie wizerunku odtwarzanej postaci. Jeśli włosy mają niewłaściwą długość lub kolor, można założyć perukę. Tak naprawdę, nie ma sensu tracić czasu i energii na przerabianie starych rzeczy. Łatwiej jest uszyć nowe, korzystając z gotowych wykrojów lub zestawów do szycia.
Cosplay z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, stopniowo rozwijając się z prostego hobby w osobną dziedzinę sztuki współczesnej. Cosplay jest na pograniczu aktorstwa, fotografii, modelingu, a nawet mody. Z tego powodu szycie cosplay musi być wcześniej przemyślanie i dokładnie wykonane. Jeśli nie uda się zrobić pięknych falbanek, obszernego płaszcza czy uformować kapelusza, nie trzeba się przejmować, przecie w sklepie są gotowe stroje cospay, wystarczy wybrać ten, który najwierniej oddaje cechy odgrywanej postaci.

Back To Top