Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?
Praca Turystyka

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? Na pracę w zawodzie przewodnika turystycznego decydują się osoby, którzy kochają podróżować i lubią poznawać kultury oraz zabytki różnych regionów, a także nie boją się nauki nowych języków obcych. Przewodnicy turystyczni często również muszą wykazywać się sprawnością fizyczną, zwłaszcza jeżeli chcą oprowadzać wycieczki w górach. Zarobki przewodników zależą od wielu czynników, jednakże warto wiedzieć, że za granicą zazwyczaj są wyższe niż w Polsce. Pozostaje pytanie, ile dokładnie zarabia przewodnik turystyczny za granicą? Odpowiadamy!

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?

Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? Niestety nie. Jednakże, przybliżone zarobki przewodników turystycznych za granicą wynoszą od 50 do 150 dolarów dziennie. Ich zarobki są zależne od wielu czynników. Na to, ile przewodnik zarobi na dany dzień, zależy przede wszystkim od jego doświadczenia, lokalizacji wycieczki czy też nawet pory roku. Ponadto, wiele firm turystycznych zachęca uczestników wycieczki do dawania napiwków przewodnikom za granicą, co może znacznie podwyższyć ich pensję.
Dobry turystyczny przewodnik to taki przewodnik, który zna dobrze język w kraju, w którym przebywa oraz bardzo dobrze rozumie lokalną kulturę, geografię oraz historie. Przewodnicy turystyczni pracujący za granicą powinni umieć wyjaśniać fakty, opisywać zabytki, postacie i wspominać o lokalnych zwyczajach. Ponadto, powinni być przygotowani na pytania padające z ust turystów na różne tematy dotyczące trasy danej wycieczki. Im bardziej doświadczeni przewodnicy, tym bardziej zadowoleni turyści i większa szansa na napiwki, które za granicą są częściej dawane, niżeli w Polsce.

Praca przewodnika turystycznego za granicą

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?
Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?

Przewodnicy turystyczni z Polski, którzy decydują się wyjechać za granicę, bardzo często znajdują tam zatrudnienie, zwłaszcza jeżeli posiadają oni doświadczenie swojej pracy. Jest to możliwe dzięki temu, że biura podróży bardzo często oferują wycieczki za granicę, w których ofercie są wycieczki z polskim przewodnikiem. Bardzo przydają się oni zatem na miejscu, np. na Dominikanie, Malcie czy w Wenecji. Zarobki za granicą są większe niż w Polsce, jednakże warto pamiętać o tym, że pomimo większych zarobków, za granicą zazwyczaj koszt utrzymania się jest wyższy niżeli w Polsce. Często się to może jednak opłacać, zwłaszcza jeżeli nie wydajemy dużo na swoje utrzymanie albo mieszkamy u swojej rodziny za granicą. Pracowanie za granicą ma wiele zalet, zwłaszcza że wiele osób marzy o mieszkaniu na stałe bądź przez kilka lat w ciekawym kraju, takim jak Włochy czy Francja. Dla wielu osób mieszkanie i praca za granicą to spełnienie marzeń, a życie w turystycznym, pięknym mieście z pewnością kusi. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze panuje duży ruch turystyczny, a konkurencja jest wszechobecna. Dlatego też nie zawsze zarobki będą tak samo wysokie.

Ile może zarobić przewodnik turystyczny w Polsce?

Większość przewodników turystycznych otrzymuje tzw. dniówki, ale zdarza się, że dostają oni wypłatę dopiero na koniec miesiąca. W niewielu jednak przypadkach przewodnik turystyczny jest zatrudniony na umowę o pracę i otrzymuje wynagrodzenie miesięczne. Przewodnik turystyczny w Polsce może wiele zarobić, jeżeli posiada duże doświadczenie. Na wpływ zarobków może mieć również fakt, czy przewodnik posiada własną firmę czy też jest zatrudniony w firmie zatrudniającej przewodników. Wpływ ma również, tak jak i w przypadku przewodników pracujących za granicą, lokalizacja wycieczki – przewodnicy górscy zarobią więcej, niżeli przewodnicy muzealni. Za wycieczkę szkolną przewodnicy zarabiają około 200-300 złotych, za wycieczki grup zorganizowanych do innej miejscowości 300-400 złotych. Im dalsze i bardziej wymagające trasy, np. w wysokie góry, tym wyższe wynagrodzenie.

Sprawdź przewodnika lokalnego:

Od czego zależą zarobki przewodnika turystycznego?

Przewodnik turystyczny to w wielu przypadkach wolny zawód, tzn. przewodnicy zarabiają w postaci dniówek. Można jednak znaleźć w internecie uśrednione miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku – według badań wynosi ono 3 320 PLN brutto. W tym zawodzie zarobki zależą od wielu kwestii, zatem przewodnik może zarabiać zarówno bardzo dobrze, jak i średnio. Są przewodnicy, którym odpowiadają zarobki na poziomie 150 złotych dziennie, a inni są zadowoleni dopiero wtedy, kiedy zarabiają co najmniej 500 złotych na dzień. Posiadając wysokie kwalifikacje w zawodzie, a także długi staż, opinie klientów oraz znając wiele języków obcych na zaawansowanym poziomie można sporo zarobić. Zwłaszcza, jeżeli znamy niezbyt popularny język, np. chiński. Takie osoby mogą również liczyć na stabilniejsze zatrudnienie, ponieważ znacznie więcej jest osób, które znają tylko angielski i ewentualnie język niemiecki. Ponadto, stawka godzinowa albo dzienna wygląda inaczej w większych miastach i bardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach, a inaczej w niewielkich, mało popularnych miejscowościach. Warto mieć to na uwadze.

Back To Top