zakup maszyn rolniczych
Motoryzacja

Czym kierować się podczas zakupu maszyny rolniczych?

Współczesne gospodarstwa rolne używają dużej ilości maszyn rolniczych, które są nieocenione podczas uprawy i hodowli. Bez nich praktycznie niemożliwe jest utrzymanie produktywności na konkurencyjnym poziomie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów maszyn rolniczych i wybór właściwego produktu nie jest prostym zadaniem. Potrzebujemy szczegółowej wiedzy z zakresu parametrów technicznych, które wpływają na efektywność urządzenia.

Co daje nam korzystanie z licznych maszyn rolniczych?

Zwiększony stopień mechanizacji gospodarstw rolnych pozwolił  na znaczące zredukowanie nakładów finansowych koniecznych do uprawy roślin oraz hodowli zwierząt. Jednocześnie zwiększeniu uległy plony, a zasady związane z hodowanie zwierząt zostały usprawnione. Gospodarstwa wykorzystujące maszyny rolnicze są o wiele bardziej dochodowe od takich, które opierają się wyłącznie na pracy ręcznej. Przykładami przydatnych urządzeń są między innymi pługi, rozrzutniki, traktory i kombajny. Jednakże za wygodne i funkcjonalne maszyny przyjdzie nam zapłacić dużą cenę. Oznacza to, że rolnicy dysponujący ograniczonym budżetem powinni rozważyć zakup używanego sprzętu. Oczywiście takie rozwiązanie jest nieco ryzykowne. Maszyny rolnicze z drugiej ręki mogą skrywać uszkodzenia, które obniżają ich przydatność. Jeśli mamy świadomość tego ryzyka i posiadamy również specjalistyczną wiedzę, to powinniśmy znaleźć optymalną pojazd. Jeżeli jednak stać nas na to, warto zakupić wysokiej jakości maszynę. Wybrany przez nas pojazd może nie być dostępny na rynku krajowy lub o wiele droższy niż w pozostałych krajach należących do Unii Europejskiej. W takiej sytuacji importowanie go z zagranicy może być dobrym pomysłem.

Problemy związane z importem maszyn rolniczych z zagranicy

Proces sprowadzania do Polski maszyn rolniczych jest stosunkowo czasochłonną procedurą. Co więcej, wiąże się ze znacznymi kosztami. Chodzi przede wszystkim o pieniądze, które trzeba wydać na wyjazd i szukania właściwej maszyny rolniczej, a następnie jej sprowadzenie. Musimy podliczyć, ile wyniesie nas opłacenie ceł i wynajęcie odpowiedniej lawety. Dopiero dysponując takimi danymi, możemy podjąć poinformowaną decyzję o opłacalności takiej inwestycji. Bardzo często podejmowanie się tego zadania na własną rękę jest zbyt kosztowne, aby mogło się opłacać przeciętnemu przedsiębiorcy lub rolnikowi. Rozsądniejszy rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która ma doświadczenie w sprowadzaniu maszyn rolniczych z zagranicy. Nie tylko wyszuka pojazd spełniający nasze wymagania, ale również zajmie się jego sprowadzeniem. Nie będziemy musieli zawracać sobie głową żadnymi formalnościami. Mamy pewność, że importowana maszyna będzie w dobrym stanie.

Czy używana maszyna rolnicza jest gorsza od nowego modelu?

Zakup nowej maszyny rolniczych to zaledwie jedna z kilku opcji dostępnych dla osób potrzebujących tego typu pojazdu. Stosunkowo łatwo można znaleźć https://atrexpress.com.pl porządne traktory lub ciągniki z drugiej ręki. Pomimo tego, że były używane, nadal cechując się wysokimi parametrami technicznymi. Ich konkretny stan zależy od tego, jak  były one eksploatowane przez swoich właścicieli. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla rolników posiadających małe gospodarstwo rolne, ale nie posiadające wystarczającej ilości środków finansowych. W przypadku gospodarstw o bardzo dużej powierzchni najlepiej jednak zaopatrzyć się w nowy sprzęt bezpośrednio u sprawdzonego producenta maszyn rolniczych. W ten sposób otrzymujemy także wieloletnią gwarancję, dzięki której mamy pewność, że zakupione pojazdy posłużą nam bez długi okres. Ciekawą opcją jest tymczasowe wynajmowanie maszyny rolniczej, którą używamy wyłącznie na przykład w okresie żniwnym.

O czym pamiętać będąc posiadaczem używanego pojazdu rolniczego?

Przed zakupem używanej maszyny rolniczej należy dokonać dokładnego przeglądu technicznego. Jeżeli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, warto zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na tego typu urządzeniach. Najlepiej gdyby sam był jego posiadaczem i używał go każdego dnia. Takiej osobie łatwiej przyjdzie znalezienie wszelkich wad kupowanej maszyny rolniczej. Co więcej, nie wolno zapomnieć o jej stanie prawnym. Sprawdzamy przede wszystkim numery silnik i nadwozia, a następnie porównujemy je z danymi znajdującymi się w dowodzie rejestracyjnym. Wymóg rejestracyjny nie dotyczy jednak wszystkich typów maszyn rolniczych. Dobrym pomysłem jest udanie się na policję i sprawdzenie, czy dany pojazd nie znajduje się w ewidencji pojazdów skradzionych. Zignorowanie takiej możliwości może wiązać się w przyszłości z konsekwencjami prawnymi. Wszelkie wady prawne muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży. Mogą posłużyć jako dowód w ewentualnej sprawie o unieważnienie transakcji. Chodzi mianowicie o sytuację, w której dana maszyna została uprzednio zastawiona w banku lub posiada współwłaścicieli. Podczas sprawdzania stanu technicznego warto zwrócić uwagę na licznik motogodzin. Jest to dobry wyznacznik ogólnej kondycji pojazdu. Nawet jeżeli jest on sprawny, istnieje możliwość, że był cofany i tym samym przedstawia nieprawdziwe informacje.

Back To Top