Kiedy warto udać się do kliniki ortopedycznej? Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń i urazów układu więzadłowo-stawowego, szkieletu oraz nerwów, naczyń i mięśni. Dlatego też osoby zmagające się z chorobami narządu ruchu powinny rozważyć wizytę w klinice ortopedycznej. Pracujący tam lekarze mogą nam pomóc ze zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy, zakażeniami stawów lub kości, rozmaitymi stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami nerwów obwodowych.
Ortopedzi w Orto Expert mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby poradzić sobie z chorobami metabolicznymi, schorzeniami układu mięśniowego oraz chorobami nowotworowymi, które występują w obrębie narządu ruchu. Chirurgia urazowa (traumatologia) jest ściśle powiązana z ortopedią. Zajmuje się ona leczeniem i diagnozowaniem mechanicznych urazów — skręceń, zwichnięć i złamań.
Czym zajmuje się lekarz ortopeda?
Do klinik ortopedyczny zazwyczaj trafiają osoby, którym doskwiera ból. Jest to właśnie podstawowa oznaka, że coś jest nie tak z organizmem pacjenta. Najłatwiej zdiagnozować urazy dające jednoznaczne objawy. Chodzi mianowicie o rozmaite skręcenia, złamania i zwichnięcia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku chorób zwyrodnienia kręgosłupa. Wtedy pierwszymi symptomami są na przykład drętwienie nóg, szumy uszne, ból w okolicy mostka, czy też migreny. Znacząco utrudnia to proces diagnozy, jeśli nie odwiedzimy kliniki ortopedycznej zatrudniającej doświadczonych lekarzy. Ortopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z każdym ze swoich pacjentów. W jego trakcie z pewnością zapyta o przebyte choroby. Dlatego też dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą wyników przeprowadzonych badań, gdy udajemy się do kliniki ortopedycznej. Chodzi między innymi o zdjęcia rentgenowskie konkretnych odcinków kręgosłupa (lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego). Przydadzą się ortopedzie podczas oceny stanu kręgosłupa. Gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, lekarz nie zawaha się zlecić kolejne badania.
Jakie badania najczęściej zleca się w klinikach ortopedycznych?
Pacjent może otrzymać skierowanie między innymi na artrografię. Jest to forma dokładnego badania przy użyciu rezonansu magnetycznego. Dzięki temu badaniu można uzyskać dokładniejszy wgląd w struktury stawu. Najczęściej zleca się je, jeśli u pacjenta wykryto schorzenia związane ze stawem kolanowym lub barkowym. Kolejnym przykładem stosunkowo rzadko wykonywanego badania jest densytometria. Służy do uzyskania wartości gęstości mineralnej tkanki kostnej. Zazwyczaj jednak lekarze w klinikach ortopedycznych zlecają badania ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz RTG.
Co jeszcze należy do obowiązków lekarzy ortopedów?
Ortopedzi w Ortho Expert nie ograniczają się do diagnozowania urazów oraz chorób. Muszą także zająć się profilaktyką, przy czym jest to szczególnie istotne w przypadku małoletnich pacjentów. Po upływie kilku tygodni od porodu warto zabrać naszego malucha do kliniki ortopedycznej. Doświadczony lekarz wykona badania, które pozwolą wykluczyć dysplazję stawów biodrowych u noworodka. Czasami konieczne może być wykonanie badania ultrasonograficznego. Starsze dzieci są przyprowadzane do kliniki ortopedycznej, jeśli posiadają problemy wad postawy. Chodzi o osoby z podejrzeniem lordozy, płaskostopia lub skoliozy. Niektórzy pacjenci mogą zostać skierowani na zajęcia rehabilitacyjne. Ewentualnie, lekarz ortopeda może zalecić noszenie specjalistycznego obuwia.
Typowe metody leczenia stosowane przez ortopedów
Wybór właściwej metody leczenia zależy wyłącznie od choroby, z która zmaga się pacjent. W większości przypadków leczenie obejmuje farmakologię. Przepisywane mogą być leki rozkurczowe, przeciwbólowe lub niesterydowe leki przeciwzapalne. Często rozwiązaniom farmakologicznym towarzyszy skierowanie pacjenta na fizjoterapię. Może ona przybrać postać elektroterapii, masażów lub ćwiczeń czynnych w odciążeniu. Przy niektórych schorzeniach i urazach sporą skutecznością wykazują się metody zachowawcza, takie jak unieruchomienie za pomocą gorsetu albo opatrunków. W szczególnie poważnych przypadkach konieczna może okazać się operacja chirurgiczna. Bardzo często po przeprowadzeniu licznych operacji ortopedycznych, pozostaje poddać się długotrwałemu procesowi rehabilitacji.
Choroby powszechnie diagnozowane w klinikach ortopedycznych
Z pewnością wszelkie choroby kręgosłupa nie umkną uwadze doświadczonego ortopedy. Chodzi między innymi o dyskopatie, przepuklinę dyskową, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz stenozę kanału kręgowego. Do rzadszych schorzeń należą choroba Olliera (chrzęstniakowatość) oraz choroba Scheuermanna (jałowa martwica kręgosłupa). W przypadku wad postawy, zalecana jest wizyta w klinice ortopedycznej w młodym wieku, zaraz po wykryciu takich wad. Niezależnie czy nasze dziecko cierpi na stopę szpotawą, paluch koślawy, kifozę, lordozę czy też skoliozę, jak najszybsze rozpoczęcie procesu leczenia znacząco zwiększa szanse na całkowite wyzdrowienie. Oprócz tego, lekarze ortopedzi poradzą sobie z wadami postawy, urazami, nowotworami kości oraz zmianami przeciążeniowymi.