Gdańsk - dlaczego warto tu przyjechać?
Nieruchomości Turystyka

Gdańsk – dlaczego warto tu przyjechać?

Gdańsk – dlaczego warto tu przyjechać? Największy polski port rozkwitł w średniowieczu. Słynął z handlu bursztynem. W XX wieku w Gdańsku rozegrały się wydarzenia, który miały wpływ na bieg historii świata. 1 września 1939 roku Wermacht rozpoczął inwazję Polski na półwysep Westerplatte na północ od miasta. Niewiele ponad 40 lat później, w 1980 roku Lech Wałęsa założył Solidarność. Był to pierwszy niezależny związek zawodowy bloku sowieckiego. Ostatecznie doprowadził do zakończenia rządów komunistycznych w 1939 roku. 

Położony na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, Gdańsk jest głównym polskim portem. Znajduje się w nim wiele atrakcji. Do najważniejszych atrakcji możemy zaliczyć Drogę Królewską, a także zabytkowe katedry, średniowieczne porty i mnóstwo kawiarni.

Trakt Królewski (Droga Królewska)

Gdańsk - dlaczego warto tu przyjechać?
Gdańsk – dlaczego warto tu przyjechać?

Jeśli chcemy dojść do centrum Gdańska i zobaczyć po drodze mnóstwo najważniejszych zabytków, wybierzmy ten szlak w kierunku Motławy między dwiema miejskimi bramami. Zaczynając od zachodu, od Górnej Bramy i kończąc przy Zielonej Bramie, możemy zobaczyć wysokie i wąskie patrycjuszowskie kamienice. Pomalowane są na bury kolor i zwieńczone szczytami. Na Trakcie Królewskim znajduje się jednak o wiele atrakcji i godnych uwagi zabytków. Na Długim Targu 43-44 znajduje się Dwór Artusa, renesansowe miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego. Później mieściła się tutaj giełda. Obecnie znajduje się filia Muzeum Historycznego w Gdańsku. Na Długim Targu 44 znajduje się Piwnica Rajców – Browar i Restauracja.

Targi św. Dominika

Z pewnością są jedną z najdłuższych tradycji miasta. Zostały ustanowione w 1260 roku przez papieża Aleksandra IV i nadal są organizowane. Targi odbywają się przez trzy tygodnie od ostatniej soboty lipca. Główną atrakcją jest ogromny rynek, na którym lokalni i zagraniczni kupcy oferują antyki, wyroby rękodzielnicze i inne przedmioty. Targom towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych, takich jak teatr uliczny, koncerty, parady, zawody sportowe i konkursy. Co roku Targi przyciągają około 5 milionów gości i około 1000 rzemieślników, kupców i artystów.

Kościół Św. Marii

apartamenty inwestycyjne nad morzemTen bogaty gotycki kościół powstał w XIV wieku, liczy 190 tysięcy m3 i zalicza się go do jednego z trzech największych ceglanych kościołów na świecie. Stojąc w 66-metrowej nawie, poświęćmy chwilę, by podziwiać ten wyjątkowy kościół. Może się tutaj zgromadzić 25 tysięcy wiernych. Po drugiej wojnie światowej potrzebował dużej rekonstrukcji, ale całe cenne wyposażenie zostało uratowane. Możemy podziwiać takie skarby jak zegar astronomiczny z lat 60 XVI wieku, ołtarz główny wniesiony w 1510 roku i cudowna, gotycka kamienna Pieta na początku XV wieku. Jeśli chcemy, możemy wspiąć się po prawie 400 stopniach, by znaleźć się na szczycie monolitycznej 77,6-metrowej wieży głównej.

Zobacz, gdzie warto inwestować w nieruchomości:

Europejskie Centrum Solidarności

Jest to nowe muzeum, znajdujące się w Stoczni Gdańskiej. Jednak już teraz stało się jedną z najlepszych agencji turystycznych w mieście. Jest spektakularne, zarówno pod względem projektu, jak i wystaw. Centrum to poświęcone jest związkom zawodowym i ich osiągnięciom. Wiele uwagi poświęca Solidarności. Budynek wykonany jest ze stali, a konstrukcja ma przypominać statek. Dlatego powinniśmy go również zobaczyć miłośnicy architektury.

Fontanna Neptuna

nieruchomość komercyjna na sprzedaż Poznań
nieruchomość komercyjna na sprzedaż Poznań

Na Długim Targu, kilka kroków od Dworu Artusa mieści się symbol Gdańska. Fontanna Neptuna jest pomnikiem manierystycznym, odlanym z brązu. Wykonano go w 1615 roku, ale nie postawiono przez 18 lat. Rzeźbiarzem był Abraham van del Blocke. Pochodzi z obecnego Kalingradu, ale jego rodzice byli z Flamandii. Fontannę usytuowano przy pałacowych kamienicach. Neptun pochyla lekko głowę na znak szacunku. Na fontannie znajdują się też ozdobne ryby i cherubiny. 

Ulica Mariacka

Jest jedną z najpiękniejszych ulic na Starym Mieście. Znajdują się tu wspaniałe budynki, a także wiele stoisk z pamiątkami i sklepy. Każdy turysta powinien wypić filiżankę kawy w jednej z uroczych kawiarenek. Możemy też zajrzeć do jednego z wielu sklepów z bursztynową biżuterią. Gdańsk jest znany z bursztynu. To bardzo romantyczna, pięknie oświetlona ulica, idealna na wieczorny spacer. W kawiarni Literacka można wypić lampkę wina, otoczona jest uroczo zdobionymi, kolorowymi, starymi domami.

Złota Kamienica

mieszkania DąbieZnajduje się na Długim Targu, niedaleko od Dworu Artusa. Często uznawany jest za najpiękniejszy w mieście. Wyróżnia się białą i złotą fasadą. Dzięki manierystycznej architekturze bardzo się wyróżnia. Powstał dla Jana Speymana, burmistrza Gdańska, na początku XVIII wieku. Ponownie został zaprojektowany przez Abrahama van del Blocke. Ma charakterystyczną dla Gdańska wąskość i szerokość. Wyróżnia się rzeźbionymi fryzami, 16 popiersiami na pilastrach, reprezentujących polskich królów i posągami Achillesa, Antygony, Kleopatry i Edypa na szczycie balustrady.

Ratusz

Został zaprojektowany przez zespół holenderskich architektów w połowie XVI wieku. W środku znajduje się Muzeum Historyczne. Możemy tutaj podziwiać wystawne pokoje państwowe w holenderskim manierystycznym stylu.  Mała Sala Rady, Wielka Sala Rady, Biała Sala i Sala Zimowa mają złocone sztukaterie, kasetonowe sufity, marmurowe posadzki, freski, rzeźby i gobeliny.

A może inne morze?

Back To Top