Budownictwo

Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła?

Każdy, kto myśli o budowie domu wie, że prędzej czy później będzie musiał podjąć decyzje dotyczącą jego ogrzewania. W dzisiejszych czasach coraz częściej zależy nam na tym, aby przykładać większą wagę do dbałości o środowisko naturalne. Niestety, tradycyjne metody ogrzewania, takie jak kotły gazowe czy węglowe są nie tylko nieekologiczne, ale także mogą narażać nas na koszt i niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem pompy ciepła. Podpowiadamy na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto się nad nim zastanowić.

Ogrzewanie domu a ekologia

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami coraz większego wzrostu świadomości odnośnie zmian klimatycznych i potrzeby troski o środowisko naturalne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie nasze działania – w tym także wybory dotyczące stylu życia – mają realny wpływ na losy planety. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w swoich domach. Warto wiedzieć, że sposób, w jaki ogrzewamy nasz dom ma znaczenie nie tylko dla środowiska. Ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, mają także pozytywny wpływ na nasze portfele i samopoczucie.

Stąd popularność tak zwanych domów pasywnych, czyli takich, które wykazują zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Także zmiana tradycyjnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne metody ma coraz więcej zwolenników na całym świecie, w tym także w naszym kraju. Zastosowanie rozwiązań takich jak pompy ciepła znacząco zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, a domownikom przynosi wiele istotnych korzyści. Warto więc zastanowić się nad ich zamontowaniem podczas remontu lub budowy domu.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to nic innego, jak tylko nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych metod ocieplania domu. Te coraz częściej stosowane mechanizmy ogrzewania działają na bardzo prostym schemacie. Pobierają bowiem ciepło z natury. Może być to gleba, powietrze, wody gruntowe, a nawet skały. Następnie zostaje ono przez pompę dostarczone do domowego obiegu grzewczego. Niezależnie od tego czy posiadamy w domu grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe – pompa ciepła zapewnia im paliwo do ogrzewania naszego domu.

Pompy grzewcze cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoje liczne zalety oraz ogromną efektywność. Coraz więcej naszych rodaków wybiera je jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł ciepła.

Dlaczego warto mieć w domu pompę ciepła?

No dobrze, ale dlaczego właściwie warto zastanowić się nad zamontowaniem w domu pompy ciepła? Sceptycy takiego rozwiązania argumentują, że montaż pompy ciepła jest o wiele droższy niż zastosowanie w domu tradycyjnych źródeł ogrzewania, takich jak na przykład piec węglowy. Niewątpliwie jest to prawda, jednak pompa ciepła jest inwestycją, która bardzo szybko się zwróci a nam samym przyniesie mnóstwo korzyści.

 

Argument o przyjazności dla środowiska jest istotny dla wielu osób. Część z nas z pewnością zapyta jednak o to, jakie korzyści przyniesie ona gospodarstwu domowemu. Te są zaś rozliczne. Na samym początku warto zaznaczyć, że pompa ciepła to przede wszystkim oszczędność dla naszego portfela. Owszem, sama w sobie kosztuje ona więcej niż tradycyjny piec, jednak ze względu na swoją dużą wydajność inwestycja w dobrą pompę grzewczą zwróci się nam już po pięciu latach. Warto także zaznaczyć, że pompy ciepła należą do tak zwanych urządzeń OZE. Oznacza to, że decydując się na ich zastosowanie możemy liczyć na różnego rodzaju dofinansowania z programów rządowych, które mogą pokryć nawet większą część kosztów montażu.

Warto także zauważyć, że montaż pompy grzewczej w nowo budowanym domu znacznie obniża koszta inwestycji. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim podczas budowy nie musimy przeznaczać specjalnego pomieszczenia na kotłownie. Odchodzą także koszta magazynowania i transportu opału do kotła na paliwo stałe. Oszczędzamy więc pieniądze, które byłyby przeznaczone na wyposażenie pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

Oszczędność środków to jednak nie wszystko. Warto także wiedzieć, że pompy ciepła są niesamowicie proste w eksploatacji. Wystarczy ustawić regulator zgodnie z własnymi preferencjami. I to właściwie… wszystko. Pompa nie wymaga od nas żadnej dodatkowej aktywności. Nie można także nie wspomnieć o tym, że gwarantuje ona całkowite bezpieczeństwo dla domu i jego mieszkańców. Nie grozi oni wybuchem ani zaczadzeniem tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych tradycyjnych pieców. Dobrej jakości pompa ciepła zamontowana w prawidłowy sposób gwarantuje nawet pięćdziesiąt lat bezawaryjnej pracy.

Jak widać pompy ciepła do doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania domu. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także gwarantują nam oszczędności, są bezawaryjne, całkowicie bezpieczne i proste w eksploatacji. Jeżeli akurat jesteśmy w trakcie budowy domu lub planujemy generalny remont, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach warto być nowoczesnym i odpowiedzialnym mieszkańcem planety.

Back To Top