Zakup mieszkania to zawsze bardzo poważna decyzja. Z tego względu niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. O czym należy pamiętać, kupując własne mieszkanie, na co zwracać uwagę podczas oglądania nieruchomości i jak to wszystko wygląda od strony prawnej? Odpowiedzi na te i inne pytania odnośnie mieszkań na sprzedaż znajdziesz w tekście poniżej.
Określ, jakiego mieszkania szukasz
Zdecydowanie, jakie konkretnie ma być twoje przyszłe mieszkanie, to klucz do zakończonych sukcesem poszukiwań nowego lokum. Ogłoszeń o mieszkaniach na sprzedaż jest w internecie czy gazetach całe mnóstwo, dlatego – przede wszystkim dla oszczędzenia sobie czasu – tak ważne jest, żeby z góry wiedzieć, na co zwracamy uwagę. Ustal, jaką wielkość powinno mieć twoje przyszłe mieszkanie – nie tylko jeżeli chodzi o metraż, ale również ilość pokoi, łazienek, i tak dalej. Czy chcesz, żeby twoje mieszkanie miało balkon? A może jednym z ważniejszych czynników jest dla ciebie ogrzewanie gazowe zamiast elektrycznego? Zapisz wszystkie kryteria, którymi będziesz się kierować podczas kupna, najlepiej od najbardziej do najmniej dla ciebie istotnych.
Ustal budżet na kupno mieszkania
Jednak tak zwane widełki powinniśmy w pierwszej kolejności ustawić na dolną i górną cenę, która nas interesuje; pieniądze to często ograniczający nas czynnik, dlatego świadomość, jaką dokładnie sumą dysponujemy, może nam niezmiernie pomóc. Weź pod uwagę nie tylko pieniądze, jakimi obecnie dysponujesz, ale także kredyt hipoteczny, jaki możesz uzyskać. Dobrym sposobem jest udanie się do banku, gdzie zostanie ustalona twoja zdolność kredytowa i wysokość kredytu, na jaką możesz sobie pozwolić. Pamiętaj przy tym, że budżet, jakim dysponujesz, to nie tylko sama cena zakupu mieszkania; należy doliczyć dodatkowe koszta, jakie będziesz musiał ponieść. Należą do nich między innymi podatek od czynności cywilno -prawnych, taksa notarialna czy prowizja dla pośrednika – o ile, oczywiście, zamierzasz korzystać z pomocy biura nieruchomości.
Pamiętaj, na co zwrócić szczególną uwagę
Każdy kieruje się własnymi, mocno indywidualnymi kryteriami podczas poszukiwania nowego mieszkania. Dla jednych najważniejszy jest rodzaj ogrzewania, dla innych rodzaj kuchenki czy obecność i wanny, i prysznica. Jest jednak kilka istotnych elementów, na które należy zwracać uwagę za każdym razem. Należą do nich przede wszystkim:
- lokalizacja i sąsiedztwo – na dobrą lokalizację składają się między innymi komfortowy dojazd do pracy czy szkoły, bliskie sąsiedztwo sklepów, terenów zielonych czy komunikacji miejskiej; zazwyczaj mieszkania na obrzeżach są o wiele tańsze od tych w centrum.
- budynek – czy jest to blok czy kamienica, jaki jest stan budynku, w tym czy przechodził on ostatnio remont; to wszystko bardzo istotne, podobnie jak piętro, na którym znajduje się mieszkanie oraz czy w budynku znajduje się ewentualnie winda.
- parking – zwróć uwagę, czy parking jest strzeżony, czy znajduje się wystarczająca liczba miejsc parkingowych (na przykład są one zarezerwowane dla konkretnych mieszkań) albo garaży; jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie i spokojnym osiedlu, sprawdź, czy parking jest strzeżony i monitorowany przez całą dobę.
- mieszkanie – weź pod uwagę przede wszystkim stan, w jakim znajduje się mieszkanie; jeżeli wymaga większego remontu, to również należy uwzględnić w budżecie; stan okien, drzwi, ocieplenie czy podłączenie do gazu są nie mniej istotne.
Poza tym dowiedz się od sprzedających, które sprzęty zamierzają zabrać, a które zostawić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jeszcze uwzględnić w budżecie. Oczywiście niezbędne jest również zapytanie o koszta utrzymania mieszkania, w tym wysokość czynszu, energii elektrycznej, ogrzewania i tak dalej.
Nie wstydź się pytać
To ważne, żeby wiedzieć jak najwięcej o mieszkaniu, które nabywamy. Z tego względu nie bój się zadawać nawet ogromnej ilości pytań – zarówno deweloperowi czy poprzedniemu właścicielowi mieszkania, jak i agentowi biura nieruchomości. Śmiało dopytuj, nawet jeżeli teoretycznie może to się wydawać nieco nachalne, na przykład o powód sprzedaży mieszkania; w końcu może to być przez uciążliwych sąsiadów, a to akurat coś, co będzie dotyczyło i ciebie. Sąsiedztwo to zresztą bardzo ważna kwestia, podobnie jak bezpieczeństwo w okolicy.
Zobacz również:
- nieruchomości włochy sardynia http://sardynianieruchomosci.pl/
Przygotuj odpowiednie dokumenty
Do sporządzenia umowy o sprzedaży mieszkania będziesz potrzebować sporej ilości dokumentów, jednak ich dostarczenie to zadanie przede wszystkim sprzedającego. Będziesz potrzebować: akt notarialny kupna mieszkania, wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem, zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania się z mieszkania. Odpowiednio wcześnie przygotuj także pieniądze na zaliczkę. Większość sprzedawców oczekuje wpłacenia odpowiednio wysokiej sumy jako gwarancję, że transakcja na pewno dojdzie do skutku. Koszt zadatku to jakiś procent, zazwyczaj około dziesięciu, końcowej sumy sprzedaży nieruchomości.