Budownictwo Technologia

Pożyteczna klimatyzacja

Nie wyobrażamy sobie, aby w czasie upałów w domu lub sklepie nie było klimatyzacji. Przyjemny chłód pozwala odpocząć od gorąca, sprzyja koncentracji i jest przyjemną odmianą w letni dzień.  Klimatyzacja zapewnia optymalną temperaturę, która jest zdrowa i umożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Stanowi rozwiązanie problemu schłodzenia wnętrz w czasie upału. Nie jest prawdą, że klimatyzacja w domu powoduje przeziębienia. Wokół klimatyzacji krąży wiele niedomówień i mitów, ale jedno jest pewne – jest wybawieniem dla osób borykających się z nagrzewaniem pomieszczeń latem.

Klimatyzacja do mieszkań i sklepów

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że klimatyzacja może być stosowana jedynie w sklepach, restauracjach i biurowcach, czyli w miejscach, w których otwieranie okien z różnych powodów jest niewskazane. Dziś sytuacja jest inna – nowoczesna klimatyzacja do mieszkania i sklepu sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Co  więcej, specjaliści polecają zakładanie klimatyzacji w domach.

Podział klimatyzatorów

Klimatyzator do mieszkań i sklepów to nie jest to samo urządzenie. Asortyment klimatyzacji jest naprawdę spory i bez wiedzy o poszczególnych rodzajach klimatyzatorów, trudno jest wybrać najlepsze urządzenie do mieszkania i sklepów. Ze względu na budowę klimatyzatory dzieli się na klimatyzatory przenośne (monoblokowe, kompaktowe), klimatyzatory split, klimatyzatory multisplit.

Praktyczna, przenośna klimatyzacja do mieszkania i sklepu

Rzeczy przenośne są funkcjonalne i pożyteczne – można je postawić w każdym, dowolnym miejscu, tam, gdzie uznamy za stosowne. W przypadku pomieszczeń, które latem nagrzewają się bardzo szybko, przenośna klimatyzacja do mieszkania i sklepu to wybawienie od gorąca i zmęczenia. Można ją postawić w dowolnym miejscu. W ciągu dnia stopień nagrzania pomieszczeń  i czas nagrzewania się nie są identyczne. W części pomieszczeń najbardziej gorąco może być do południa, w innych po południu. Minusem przenośnej klimatyzacji jest jej głośne działanie, co może przeszkadzać domownikom i klientom sklepu.

Nowoczesna klimatyzacja stacjonarna

Stacjonarna klimatyzacja do mieszkania i sklepu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują stałego chłodzenia pomieszczeń i mają wysokie wymagania odnośnie do  skuteczności urządzenia. W ostatnich latach wzrasta sprzedaż klimatyzacji do mieszkań. Wiąże się to z upowszechnieniem nowoczesnych metod grzewczych, opartych na ekonomicznym zużyciu energii i ochronie środowiska. Klimatyzatory stacjonarne określane są jako split, składają się z jednostki zewnętrznej montowanej w elewacji i jednostki wewnętrznej zakładanej w pomieszczeniach.

 

Jednostki połączone są układem sterującym oraz przewodem freonowym, który umożliwia transport czynnika chłodniczego i jego skroplin.  Klimatyzacja do mieszkań i sklepu jest dostępna w kilku wersjach: naściennej, podsufitowej, kasetonowej, kanałowej oraz stojącej. Każdy nabywca może dobrać wersję najlepiej odpowiadającą jego potrzebom. Zaletą tego typu klimatyzacji jest umieszczenie wszystkich  hałaśliwych sprężarek i wentylatorów poza budynkiem (w jednostce zewnętrznej). Oznacza to, że w pomieszczeniach nie słychać odgłosów związanych z ich pracą.  Zakup klimatyzacji do mieszkań i sklepów typu split jest bardzo opłacalny, jeżeli urządzenie będzie używane przez całe lato.

Schłodzenie kilku pomieszczeń

 

Zakup klimatyzacji do każdego pokoju jest bardzo kosztowną inwestycją. Na szczęście dla osób, które uznają za konieczne posiadanie klimatyzacji do wszystkich pomieszczeń, rynek ma specjalną ofertę typu: multisplit – fenomenalna klimatyzacja, która schładza kilka pomieszczeń w jednym czasie.  Składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych współpracujących z jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej opłacalny niż montowanie oddzielnej klimatyzacji w każdym pomieszczeniu.

Koszty zakupu klimatyzacji

Zakup klimatyzacji do mieszkania i sklepu to inwestycja w zdrowy klimat we wnętrzu wolny od gorąca i zanieczyszczeń. Najtańsza jest przenośna klimatyzacja, która jest do nabycia w przedziale od 1000 do 2000 złotych. Urządzenia klimatyzacyjne typu split to o wiele wyższy wydatek, sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Rodzaj urządzenia wpływa także na koszt montażu. Urządzenia przenośne nie potrzebują żadnego montażu. Z kolei do ceny klimatyzacji stacjonarnej trzeba doliczyć koszty montażu, które nie są małe i zależą od rodzaju zakupionego urządzenia. Cena montażu zależy również od odległości między jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną. Średnio jest to 1000-1500 złotych.

Tylko prawidłowo dopasowana i zamontowana klimatyzacja obniża temperaturę powietrza i zapewnia komfort cieplnych domownikom lub klientom sklepu. Wybierając klimatyzację do mieszkań i sklepów, należy kierować się następującymi parametrami: moc, poziom hałasu i klasa energetyczna. Moc klimatyzatora musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, liczby osób i okien. Klimatyzacja powinna pracować cicho, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców.

Back To Top
+