Budownictwo Technologia

Pożyteczna klimatyzacja

Nie wyobrażamy sobie, aby w czasie upałów w domu lub sklepie nie było klimatyzacji. Przyjemny chłód pozwala odpocząć od gorąca, sprzyja koncentracji i jest przyjemną odmianą w letni dzień.  Klimatyzacja zapewnia optymalną temperaturę, która jest zdrowa i umożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Stanowi rozwiązanie problemu schłodzenia wnętrz w czasie upału. Nie jest prawdą, że klimatyzacja w domu powoduje przeziębienia. Wokół klimatyzacji krąży wiele niedomówień i mitów, ale jedno jest pewne – jest wybawieniem dla osób borykających się z nagrzewaniem pomieszczeń latem.

Konserwacja klimatyzacjiKlimatyzacja do mieszkań i sklepów

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że klimatyzacja może być stosowana jedynie w sklepach, restauracjach i biurowcach, czyli w miejscach, w których otwieranie okien z różnych powodów jest niewskazane. Dziś sytuacja jest inna – nowoczesna klimatyzacja do mieszkania i sklepu sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Co  więcej, specjaliści polecają zakładanie klimatyzacji w domach.

Podział klimatyzatorów

Klimatyzator do mieszkań i sklepów to nie jest to samo urządzenie. Asortyment klimatyzacji jest naprawdę spory i bez wiedzy o poszczególnych rodzajach klimatyzatorów, trudno jest wybrać najlepsze urządzenie do mieszkania i sklepów. Ze względu na budowę klimatyzatory dzieli się na klimatyzatory przenośne (monoblokowe, kompaktowe), klimatyzatory split, klimatyzatory multisplit.

Praktyczna, przenośna klimatyzacja do mieszkania i sklepu

Rzeczy przenośne są funkcjonalne i pożyteczne – można je postawić w każdym, dowolnym miejscu, tam, gdzie uznamy za stosowne. W przypadku pomieszczeń, które latem nagrzewają się bardzo szybko, przenośna klimatyzacja do mieszkania i sklepu to wybawienie od gorąca i zmęczenia. Można ją postawić w dowolnym miejscu. W ciągu dnia stopień nagrzania pomieszczeń  i czas nagrzewania się nie są identyczne. W części pomieszczeń najbardziej gorąco może być do południa, w innych po południu. Minusem przenośnej klimatyzacji jest jej głośne działanie, co może przeszkadzać domownikom i klientom sklepu.

Nowoczesna klimatyzacja stacjonarna

Stacjonarna klimatyzacja do mieszkania i sklepu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują stałego chłodzenia pomieszczeń i mają wysokie wymagania odnośnie do  skuteczności urządzenia. W ostatnich latach wzrasta sprzedaż klimatyzacji do mieszkań. Wiąże się to z upowszechnieniem nowoczesnych metod grzewczych, opartych na ekonomicznym zużyciu energii i ochronie środowiska. Klimatyzatory stacjonarne określane są jako split, składają się z jednostki zewnętrznej montowanej w elewacji i jednostki wewnętrznej zakładanej w pomieszczeniach.

 

Jednostki połączone są układem sterującym oraz przewodem freonowym, który umożliwia transport czynnika chłodniczego i jego skroplin.  Klimatyzacja do mieszkań i sklepu jest dostępna w kilku wersjach: naściennej, podsufitowej, kasetonowej, kanałowej oraz stojącej. Każdy nabywca może dobrać wersję najlepiej odpowiadającą jego potrzebom. Zaletą tego typu klimatyzacji jest umieszczenie wszystkich  hałaśliwych sprężarek i wentylatorów poza budynkiem (w jednostce zewnętrznej). Oznacza to, że w pomieszczeniach nie słychać odgłosów związanych z ich pracą.  Zakup klimatyzacji do mieszkań i sklepów typu split jest bardzo opłacalny, jeżeli urządzenie będzie używane przez całe lato.

Schłodzenie kilku pomieszczeń

Dlaczego opłaca się założyć klimatyzację w mieszkaniu?

Zakup klimatyzacji do każdego pokoju jest bardzo kosztowną inwestycją. Na szczęście dla osób, które uznają za konieczne posiadanie klimatyzacji do wszystkich pomieszczeń, rynek ma specjalną ofertę typu: multisplit – fenomenalna klimatyzacja, która schładza kilka pomieszczeń w jednym czasie.  Składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych współpracujących z jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej opłacalny niż montowanie oddzielnej klimatyzacji w każdym pomieszczeniu.

Koszty zakupu klimatyzacji

klimatyzacja ŁódźZakup klimatyzacji do mieszkania i sklepu to inwestycja w zdrowy klimat we wnętrzu wolny od gorąca i zanieczyszczeń. Najtańsza jest przenośna klimatyzacja, która jest do nabycia w przedziale od 1000 do 2000 złotych. Urządzenia klimatyzacyjne typu split to o wiele wyższy wydatek, sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Rodzaj urządzenia wpływa także na koszt montażu. Urządzenia przenośne nie potrzebują żadnego montażu. Z kolei do ceny klimatyzacji stacjonarnej trzeba doliczyć koszty montażu, które nie są małe i zależą od rodzaju zakupionego urządzenia. Cena montażu zależy również od odległości między jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną. Średnio jest to 1000-1500 złotych.

Tylko prawidłowo dopasowana i zamontowana klimatyzacja obniża temperaturę powietrza i zapewnia komfort cieplnych domownikom lub klientom sklepu. Wybierając klimatyzację do mieszkań i sklepów, należy kierować się następującymi parametrami: moc, poziom hałasu i klasa energetyczna. Moc klimatyzatora musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, liczby osób i okien. Klimatyzacja powinna pracować cicho, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców.

Back To Top