Motoryzacja Usługi

Na czym polega skup aut używanych?

Nie wszyscy mają świadomość w jaki sposób funkcjonuje skup aut używanych. Sprzedaż samochodu, przede wszystkim dla osób, które nie pasjonują się motoryzacją jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Tego typu osoby w zdecydowanej większości przypadków podejmują decyzję o skorzystaniu z pomocy przy sprzedaży swojego samochodu. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta także z usług skupu samochodów używanych czy komisu. Jak dokładnie wygląda proces sprzedaży samochodu do skupu?

Wypełnienie formularza

Obecnie klient może rozpocząć proces sprzedaży samochodu do skupu drogą internetową. Warto również zaznaczyć, że z roku na rok coraz więcej skupów samochodów używanych decyduje się na własną stronę internetową, gdzie znajduje się specjalny formularz. Następnie osoba zainteresowana musi w formularzu wpisać wszystkie najbardziej istotne dane danego samochodu, który ma w planach sprzedać. Kolejnym krokiem jest czekanie, aż skup aut używanych wykona telefon. Profesjonalna i renomowana firma powinna udzielić odpowiedzi bardzo szybko. Warto pamiętać, że skup aut powinien odpowiedzieć na formularz zgłoszeniowy klienta nawet w sytuacji, gdy decyzja będzie odmowna.

Kontakt telefoniczny

Oczywiście ze skupem samochodów używanych można bez problemu skontaktować się także drogą telefoniczną. Osoba zainteresowana może zatem poinformować pracownika jaki samochód ma w planach sprzedać. Konieczne będzie jednak zarówno po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, jak i wykonaniu telefonu, spotkanie z przedstawicielem danego skupu samochodów używanych, by można było zakończyć sprzedaż.

Wycena samochodu

W momencie, gdy skup aut używanych otrzymał od klienta wszystkie konieczne informacje dochodzi do spotkania, w trakcie którego pracownik firmy będzie wyceniał samochód potencjalnego klienta. Osoba zainteresowana musi następnie zdecydować czy podana przez przedstawiciela firmy  cena będzie jej odpowiadała. W przypadku, gdy kwota zostanie zaakceptowana można już przejść do ostatniego etapu sprzedaży samochodu używanego.

Podpisanie umowy

W przypadku, gdy zaproponowana kwota zostanie zaakceptowana przez klienta konieczne będzie załatwienie wszystkich formalności związanych ze sprzedażą samochodu używanego. Musi zatem nastąpić podpisanie umowy kupna-sprzedaży, samochód wtedy staje się własnością skupu aut. Później w zależności od wcześniejszych ustaleń klient otrzymuje pieniądze w gotówce albo na rachunek bankowy w formie przelewu.

Czym różni się skup samochodów używanych od komisu?

Bardzo duża liczba ludzi nie widzi niestety żadnej różnicy między działaniem komisu, a skupu samochodów. Koniecznie trzeba podkreślić, że różnic jest bardzo dużo. Pierwszą z nich jest fakt, że skup aut od razu dokona zakupu samochodu. Trzeba także mieć świadomość, że wbrew powszechnie panującej opinii komisy samochodowe tego nie robią. Ponadto komis pełni tylko i wyłącznie funkcję pośrednika w sprzedaży. Osobę, która zatem podejmie decyzję o sprzedaży samochodu do skupu, po podpisaniu ostatecznej umowy nie będzie interesowało co dalej będzie działo się z pojazdem. Firma oczywiście prędzej czy później sprzeda samochód, jednak pieniądze z transakcji zasilą jej konto.

Z kolei komis samochodowy jest miejscem, w którym dana osoba będzie przechowywała swój samochód, jest on zatem udostępniany do oglądania przez potencjalnych zainteresowanych jego kupnem. Ponadto pieniądze nie zasilą konta właściciela samochodu dopóki nikt nie zdecyduje się na dokonanie jego zakupu. Oznacza to tym samym, że sprzedaż danego samochodu przez komis będzie trwała zdecydowanie dłużej w porównaniu do skupu aut.

Koniecznie należy także uwzględnić fakt, że skup aut zawsze będzie przeprowadzał bardzo profesjonalną wycenę. Niestety w komisach nie zawsze wartość samochodu będzie określania przez osobę doskonale obeznaną w temacie. Osoby decydujące się na skorzystanie z usług komisu samochodowego muszą mieć świadomość, że mogą być stratne.

Jakie są zalety z korzystania z usług skupu samochodów używanych?

Zdecydowanie najczęściej wymienianą zaletą korzystania z usług skupu samochodów używanych jest natychmiastowa sprzedaż pojazdu. Klient otrzymuje zatem od razu pieniądze, które następnie może przeznaczyć na zakup kolejnego samochodu. Nie wszyscy mają świadomość, że samodzielna sprzedaż samochodów jest zadaniem zdecydowanie trudniejszym niż mogłoby się wydawać. Konieczne jest zadbanie nie tylko i wyłącznie o jego zewnętrzny wygląd, ale również dobrą jakość części czy działanie wszystkich systemów. Dodatkowo firmy, które zajmują się profesjonalną sprzedażą samochodów używanych będą posiadały zdecydowanie większe zaplecze i doświadczenie. Osoba, która zdecyduje się na samodzielne sprzedanie samochodu będzie musiała liczyć się z bardzo wysokimi kosztami np. mechanika. W przypadku skorzystania z usług skupu aut nie jest konieczne zadbanie o doskonały stan pojazdu. Ponadto samodzielna sprzedaż samochodu jest również związana z czekaniem na telefony osób zainteresowanych i umawianiem się na spotkania, które nie zawsze muszą zakończyć się sukcesem.

Back To Top