Używanie telefonu to w dzisiejszych czasach chleb powszedni. Większość osób ma w tym jednym małym urządzeniu całkiem poważną część swojego życia – filmy, zdjęcia, notatki, kontakty, wiadomości, aplikacje, płatności zbliżeniowe oraz dostęp do mediów społecznościowych. Zapewne znacie to uczucie kiedy Wasz ukochany gadżet upada niefortunnie na ziemię, a Wy modlicie się aby szybka nie przypominała za chwilę mozaiki. Pół biedy jeśli telefon spadnie na trawę lub dywan w domu. Gorzej jeżeli zaliczy upadek z większej wysokości i to na sam chodnik lub jezdnię. Szanse na uniknięcie zniszczenia ekranu są wtedy bardzo małe. Na szczęście da się zaradzić temu problemowi i profilaktycznie nakleić folię ochronną na telefon, najlepiej zaraz po samym jego zakupie.
Czym jest folia ochronna?
Folia to bardzo elastyczny, cienki i przezroczysty materiał, który nakleja się na front ekranu telefonu komórkowego. Jest on lekki i praktycznie niewidoczny. Zapewnia bardzo dużą ochronę przed jego porysowaniem, a także pęknięciem. Nie wpływa w żaden sposób na komfort korzystania z telefonu ani na poprawność działania panelu dotykowego. Nie wpływa także na nasycenie kolorów wyświetlacza. Folia zyskała wielu swoich zwolenników, głównie dzięki niskiej cenie oraz łatwości w montażu. Coraz więcej telefonów dostępnych dziś na runku posiada wbudowane fabrycznie zabezpieczenie Gorilla Glass. W takim przypadku zastosowanie szkła hartowanego mija się z celem. Idealnym wyborem będzie więc folia stanowiąca dodatkową barierę ochronną. W dalszej części artykułu poznasz pozostałe korzyści jakie płyną ze stosowania jej na swoim telefonie.
Zalety stosowania folii ochronnej
O tym, że warto ochronić swój wyświetlacz nie trzeba nikogo przekonywać. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak to folia zyskała w ostatnim czasie tak dużą popularność. Jak zostało już wcześniej wspomniane, folia cechuje się bardzo atrakcyjną ceną w stosunku do innych metod zabezpieczania ekranu. Można więc sobie pozwolić na jej częste wymiany w razie potrzeby. Folie takie dopasowane są indywidualnie do każdego modelu telefonu. Każdy stacjonarny sklep z akcesoriami telefonicznymi oraz sprzedawca internetowy ma ją w swojej ofercie. Folia chroni telefon przed skutkami niefortunnego upadku na twarde powierzchnie. Pozwala zatem uniknąć zarysowań i pęknięć wyświetlacza (efekt pajęczynki). Bardzo wiele osób, z zwłaszcza Panów nosi telefon w kieszeni spodni wraz z kluczami. Bardzo łatwo wtedy o jego zarysowania. Często udostępniamy też swoje telefony małym dzieciom, które nie mają jeszcze wykształconej precyzji ruchów i mogą łatwo uszkodzić ekran. Kolejnym przykładem może być przebywanie na plaży, a to idealne warunki do dostania się drobinek piasku do naszego urządzenia. W tych wszystkich sytuacjach swoją rolę idealnie spełnia folia ochronna na telefon.
Folia – idealna ochrona telefonu o wygiętym panelu
Na rynku mamy wiele telefonów o wybrzuszonym panelu. Przykłady to: Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S9 lub Huawei Mate 9 Pro. W takim przypadku nie do końca praktyczne będzie zastosowanie sztywnego szkła hartowanego lub hybrydy. Folia cechuje się dużą lekkością i elastycznością co pozwala na operowanie jej kształtem i położeniem. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tego typu modeli.
Odpowiednia technika naklejenia folii
Dla niektórych osób naklejenie folii ochronnej na telefon wydaje się być bardzo skomplikowanym zadaniem. To prawda, nieumiejętne naklejenie folii może spowodować pojawienie się bąbelków powietrza, które nieestetycznie będą odznaczały się na powierzchni ekranu. Przyda się tutaj pewna ręka, wprawa i chwila skupienia. Niektóre salony sprzedające akcesoria telefoniczne, oferują pomoc w przyklejeniu folii. Jest to jednak dodatkowy koszt.
Skupmy się zatem na założeniu, że folię będziemy przyklejali samodzielnie. Aby folia ochronna na telefon spełniła swoją funkcję należy przykleić ją poprawnie już za pierwszym razem. Co prawda producenci dopuszczają jej zdjęcie i ponowne przyklejenie jednak może wpłynąć to znacząco na jej wytrzymałość i walory estetyczne ekranu.
W momencie zakupu folii, do zestawu dołączone są zazwyczaj dwa malutkie kawałki materiału – mokry i suchy. W pierwszej kolejności używamy tego nasączonego specjalnym płynem. Czyścimy nim wszelkie zanieczyszczenia ekranu, pozbywamy się też tłustej powierzchni. Sucha służy natomiast do przetarcia szybki na koniec. Przyklejanie folii rozpoczynamy od góry ekranu. Należy przytknąć ją do krawędzi i precyzyjnie pozwalać jej opadać ku dołowi. Nie należy się przy tym spieszyć. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza, trzeba skierować je na boki ruchem wyciskającym. Do niektórych zestawów dołączona jest specjalna łopatka.
Folia ochronna na telefon to świetny wybór dla osób, którym zależy na trwałej ochronie wyświetlacza przy poniesieniu stosunkowo niskiego kosztu. Należy pamiętać o tym, że telefon z uszkodzonym ekranem traci na wartości, a więc trudniej go później sprzedać w momencie zamiaru zmiany modelu. Zwróćmy uwagę na to aby wybierać folie oryginalne, od sprawdzonych producentów i dedykowane specjalnie do naszego modelu. Pozwoli to maksymalnie cieszyć się ich jakością.