Technologia

Czy opłaca się zakładać folię ochronną na telefon?

Specyfika codziennego używania telefonów komórkowych jest taka, że niszczą się one dość szybko. Przeważnie jeszcze przed końcem trwania umowy i możliwością wzięcia nowego telefonu, stary jest już tak zniszczony, że nie nadaje się do użytkowania. Folia ochronna na telefon jest w stanie niskim kosztem zapobiec najczęstszym usterkom związanym ze smartfonami, czyli zniszczonymi wyświetlaczami.

Telefon jest sprzętem elektronicznym, którego przeważnie używa się codziennie. Co więcej, większość ludzi sięga po niego nawet kilkadziesiąt lub ponad sto razy na dobę, jednocześnie ciągle nosząc go przy sobie. Tak intensywne eksploatowanie sprzętu sprawia, że niszczy on się relatywnie szybko. Najczęstszą awarią, która jest zgłaszana do serwisów z telefonami, jest całkowite uszkodzenie wyświetlacza lub porysowanie go w taki sposób, że utrudnia to użytkowanie. Często dochodzi też do sytuacji, gdy wyświetlacz wręcz pęka, co całkowicie ogranicza możliwości jego używania. Powszechnym sposobem na ochronę telefonu jest zakupienie etui na telefon lub specjalnego pokrowca. Chronią one telefon, jednak większość z takich etui zakłada się jedynie na tylną część obudowy, co sprawia, że przednia część, czyli ekran nie są w żaden sposób chronione. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi folia ochronna na telefon, którą zakłada się bezpośrednio na ekran. Jeśli zastosuje się ją razem z etui, ekran będzie chroniony z dwóch stron, co znacznie wydłuży jego żywotność.

Jak kosztowna jest wymiana ekranu w smartfonie?

Nie ulega wątpliwości, że o ekran smartfona należy dbać ze szczególną starannością, gdyż jest to newralgiczna część telefonu. Ekrany dotykowe mają to do siebie, że chcąc je wymienić, trzeba kupić oryginalny zamiennik lub ekran używany z tego samego modelu, co jest bardzo trudne i często dość kosztowne. Często bywa tak, że wartość nowego ekranu przekracza aktualną wartość całego telefonu, więc wymiana całkowicie mija się z celem i jedyne co pozostaje, to wymienić telefon na nowy, co również jest dodatkowym i zbędnym kosztem. Standardowy koszt nowych ekranów wynosi nawet kilkaset złotych, a w przypadku najnowszych modeli dochodzi nawet do tysiąca złotych. Oznacza to, że wymiana jest opłacalne tylko, gdy posiada się nowy aparat. Folia ochronna na telefon pozwala zaś na relatywnie tanie i skuteczne przedłużenie żywotności ekranu. Biorąc pod uwagę, że nowy ekran kosztuje kilkaset złotych, warto się nad tym zastanowić.

Jaka jest cena i skuteczność folii ochronnych na telefon?

Cena folii ochronnej na telefon w stosunku do nowego wyświetlacza jest bardzo niska. W sklepach internetowych i marketach elektronicznych można kupić taką folię za dziesięć do dwudziestu złotych, co jest ułamkiem ceny nowego ekranu. Niewątpliwie opłaca się zakupić takie akcesorium od razu po dostaniu nowego telefonu, aby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia. Jest to istotne zwłaszcza że folia, jak na swoją cenę jest bardzo skuteczna. Co prawda nie uchroni ona ekranu przed upadkami z bardzo dużej wysokości lub bezpośrednim porysowaniem ostrymi przedmiotami, jednak zapobiegnie większości przypadkowych zarysowań, które mogą przydarzyć się w toku codziennego użytkowania. Folia ochronna na telefon w zupełności wystarczy do tego, by ochronić ekran smartfona przed zarysowaniami wynikającymi z trzymania aparatu w torebce lub torbie razem z innymi przedmiotami codziennego użytku. W taki sposób dochodzi do większości uszkodzeń. Przypadkowe zarysowanie może przytrafić się także, gdy ktoś posługuje się swoim telefonem w sposób nieostrożny i odkłada go agresywnie ekranem do dołu. Folia ochronna przyjmie na siebie większość takich uszkodzeń i pozwoli zachować nieporysowany ekran przez kilka miesięcy. Jeśli folia się porysuje, zawsze można ją wymienić na nową, gdyż jest to relatywnie niski koszt. Wymieniając folię ochronną na telefon dwa lub trzy razy w przeciągu standardowego czasu użytkowania jednego smartfona, można przez cały ten okres cieszyć się idealnie wyglądającym ekranem.

Funkcjonalność folii ochronnej na telefon

Wiele osób obawia się, że folia ochronna na telefon zmniejszy parametry ekranu. Wysokiej klasy folie są całkowicie neutralne i nie wpływają w żaden sposób na możliwość obsługiwania ekranów dotykowych. Można z nich korzystać tak samo jak wcześniej,  a nawet wygodniej, gdyż łatwiej je zachować w czystości. Ponadto łatwiej je osuszyć, gdy zostaną lekko zamoczone, na przykład padającym deszczem lub wilgocią z powietrza. Obawy przed tym, że jakość obrazu i głębia kolorów na ekranie ulega zmniejszeniu, również są bezpodstawne, gdyż folia ochronna nie wpływa na to w żaden sposób. Należy jedynie pamiętać o tym, by zaopatrywać się w folie ochronne na telefon pochodzące od renomowanych producentów, co gwarantuje utrzymanie wszystkich parametrów telefonu, a także ochronę na wiele miesięcy. Chcąc kupić folię wysokiej klasy, należy zaopatrzyć się w nią w oficjalnym sklepie z elektroniką wysokiej jakości, albo w renomowanym serwisie, który posiada akcesoria najwyższej klasy.

Back To Top