Konstrukcje drewniane 
Budownictwo

Konstrukcje drewniane 

Istnieje kilka form konstrukcji drewnianych, w tym szkielet drewniany, słup i belki, a także lite drewno. Drewno powinno pochodzić ze zrównoważonego środowiska. Drewno może być narażone na działanie wody, dlatego musimy go chronić przed grzybami i atakami owadów.

Klimat

Konstrukcja drewniana jest odpowiednia dla wszystkich warunków klimatycznych. Wystawiona na działanie atmosferyczne wymaga regularnej konserwacji (takiej jak czyszczenie, odświeżanie i malowanie), aby uniknąć uszkodzeń i próchnicy. Drewno wystawione na działanie ostrego światła słonecznego może się z czasem rozdzielić, uszkodzić i odbarwić. Musi być też odpowiednio chronione przed korozją. W ten sposób uchronimy go przed przedwczesną korozją i rdzewieniem.

Masa termiczna

Drewno jest lekkim materiałem konstrukcyjnym. Często używane jest na pochyłej działce, aby zminimalizować nierówności terenu.Konstrukcje drewniane 

Drewno ma niską masę termiczną, dlatego jest mniej skuteczne w absorbowaniu i zatrzymywaniu ciepła w porównaniu z materiałami o większej gęstości. Typowym sposobem na dodanie większej masy termicznej drewnu jest umieszczenie odsłoniętej lub wyłożonej kafelkami podłogi betonowej, która będzie wystawiona na bezpośrednie działanie słońca.

Rodzaje konstrukcji drewnianej

Domy szkieletowe stają się coraz bardziej popularne. Takie konstrukcje są lekkie, wytrzymałe i odporne. Po zakończeniu budowy można je łatwo modyfikować i dodawać inne elementy. Taki typ domu jest często wybierany przez architektów i budowlańców.

Drewniana konstrukcja ze słupów i belek jest często wybierana. W ten sposób możemy wybrać otwarty plan domu. Możemy też szybko zbudować dach. Wtedy bezproblemowo postawimy ściany zewnętrzne, ściany działowe i pozostałe elementy wyposażenia. 

Miejsca między słupami są wypełnione i usztywnione, tworząc zewnętrzne ściany. Taka konstrukcja jest szczególnie kompatybilna z dużymi otwartymi przestrzeniami, a także w domach, w których wymagany jest elastyczny układ. Ze względu na brak wewnętrznych ścianek nośnych, wewnętrzne ścianki można łatwo usunąć lub przenieść.

Istnieje wiele opcji szkieletowego domu. Takie konstrukcji są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Często mają aluminiową powłoką lub zabezpieczone są odpowiednimi farbami. Zwykle wymagają dodatkowej izolacji, aby spełnić wymagania dotyczące wydajności cieplnej. Najczęściej stosuje się izolowaną wnękę z wykładziną lub dodatkową warstwę drewnianych desek.

Drewniane podłogi

Drewniane podłogi składają się z belek pokrytych deskami podłogowymi lub płytami wiórowymi. Takie podłogi są lekkie i mogą być przydatne w miejscach o słabszym gruncie. Możemy je również stosować na pochyłych miejscach, ponieważ zmniejszają lub eliminują potrzebę wykopów (chociaż warstwę glebową nadal będziemy musieli usunąć). 

Pod parterem należy zastosować izolację, aby zapobiec utracie ciepła i spełnić warunki budowlane.

Kanadyjski dom

Konstrukcja domu z drewnianym szkieletem jest popularnie znana jako “styl kanadyjski”. Została wynaleziona setki lat temu. Ten styl budowania domów https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-bialystok opiera się na lekkich drewnianych ramach ścian, sufitów i dachu, utworzonych z małych elementów. Na przestrzeni lat technologia uległa poprawie, zyskując szczególną popularność w Kanadzie, USA i krajach skandynawskich. Nadal jest tam najpopularniejszym sposobem budowania domów rodzinnych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domkow-jednorodzinnych, a także wszystkich budynków użyteczności publicznej.

Głównym materiałem wykorzystywanym do budowy domów szkieletowych jest drewno sosnowe, z którego możemy stworzyć elementy ścian, stropów i dachów. W niektórych częściach ścian możemy stosować drewno jodłowe. Doskonała wilgotność drewna gotowego do budowy domu https://domyhbe.pl/ wynosi 18-20%. Struktura drewna musi pozostać sucha przez cały czas. Drewno jest również poddawane procesom chemicznym i mechanicznym. Wybierajmy starannie selekcjonowane i dobrze wypielęgnowane drewno. Wtedy zapobiegniemy ryzyku wilgoci i pożaru. Ze względu na jakość użytych produktów i staranność w budowie, takie domy nie tylko dobrze się sprawdzają, ale mają gwarantowaną długą żywotność i wymagają minimalnej zewnętrznej konserwacji. W ten sposób spełniają ekologiczne zasady ograniczonej konsumpcji.

Do wzmocnienia ścian i dachów możemy wykorzystać drewno sidingowe lub inny rodzaj unikatowych materiałów budowlanych. Stosując izolację termiczną w przestrzeniach wewnątrz ścian, wraz z barierami chroniącymi przed parą wodną, powietrzem i wiatrem, a także wykorzystując drewnianą stolarkę i szkło, oszczędzamy ponad 50% przy ogrzewaniu i chłodzeniu. Aby uzyskać doskonałe wykończenie, bądźmy elastyczni w stosowaniu zewnętrznych powłok, łączących unikalne cechy drewna z innymi materiałami budowlanymi, takimi jak cegła, kamień, stal czy beton. 

Idealne warunki klimatyczne

Taki dom doskonale sprawdzi się w każdym klimacie. Szczególnie popularny stał się w Skandynawii, gdzie występują bardzo ciężkie zimy i dość ciepłe lata. Łatwiej jest w zimie ogrzewać taki dom, a zimą pozostaje chłodny.

Osuszając odpowiednio drewno i stosując odpowiednie procesy chemiczne i mechaniczne, drewniany dom jest bezpieczny i odporny na wszelkie warunki zewnętrzne.

Back To Top