Magazyny energii – co to jest? Magazyny energii cieszą się ogromną popularnością, bowiem są w stanie efektywnie wykorzystać energię z odnawialnych źródeł energii. Nie ma konieczności oddawania nadwyżek prądu do sieci energetycznej, gdzie pobierana jest jej duża część przez usługodawcę prądu. Czym są i w jaki sposób działają magazyny energii? Jakie rodzaje magazynów energii możemy wyróżnić? Czy przydomowy magazyn energii jest opłacalny? Jaki związek ma fotowoltaika z magazynem energii? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym są magazyny energii?
Magazyn energii to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, jest w stanie przechowywać wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną prąd elektryczny. Jeśli chcielibyśmy zastanowić się nad tym czy rozwiązanie to jest opłacalne, każdorazowo powinniśmy wziąć pod uwagę koszt na jednostkę produkowanej energii. W praktyce parametr ten informuje nas o tym, ile pieniędzy musimy zainwestować, aby zmagazynować 1 kWh energii. Drugim, równie istotnym czynnikiem, jest gęstość przechowywanej energii. Na podstawie tej informacji jesteśmy w stanie wywnioskować, jaką ilość energii możemy przechowywać w litrze objętości magazynu. Im wyższa jest gęstość przechowywanej energii i niższy jest koszt, tym rozwiązanie jest bardziej satysfakcjonujące.
W jaki sposób działają magazyny energii?
Jeśli energia elektryczna wytwarzana jest za pomocą instalacji fotowoltaicznej, wówczas takowa energia przechowywana jest w postaci substancji chemicznej. Po przekształceniu może być ponownie oddawana w formie energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że jeśli nasza instalacja wyprodukuje stosunkowo dużą ilość energii, wówczas nadwyżka zostanie zachowana, a my będziemy mogli z niej skorzystać, jeśli zajdzie taka konieczność. Prąd elektryczny zostanie w naszym gospodarstwie domowym. W zdecydowanej większości przypadków magazyny energii wykorzystują ogniwa litowo-jonowe – są one na dzień dzisiejszy jednymi z najlepszych. Na rynku znaleźć można urządzenia o różnorodnych pojemnościach, od 3 do 15 kWh lub więcej. Co ciekawe, żywotność takich baterii wynosi nawet 20 lat. Producenci, dbając o interesy zainteresowanych osób, często oferują 10 letnią gwarancję- w razie awarii wszelkie problemy zostaną natychmiast rozwiązane. Decydując się na magazyn energii możemy maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię, a także uzyskać niezależność energetyczną.
Jakie rodzaje magazynów energii możemy wyróżnić?
Na dzień dzisiejszy wyróżnić można kilka rodzajów magazynów energii. Przykładem są chociażby te mechaniczne, wśród których wymienia się elektrownie szczytowo-pompowe, koło zamachowe, magazyny sprężonego powietrza. Jeśli chodzi o te pierwsze, są one przeznaczone do gromadzenia energii i oddawania jej do sieci. Kolejnym rodzajem magazynów są te elektrochemiczne, czyli akumulatory i ładowalne baterie. Akumulatory skutecznie przechowują energię w sieci elektrochemicznej. Co godne podkreślenia, ich rozładowywanie czy ładowanie nie wymaga dodatkowych narzędzi. Odzysk wynosi około 90% włożonej energii, co jest w pełni satysfakcjonującą wartością. Niestety należy mieć na uwadze ograniczoną ilość cykli ładowania i rozładowania. Magazyny chemiczne to chociażby ogniwa paliwowe, a także tworzenie wodoru i metanu. Są to urządzenia, które odpowiedzialne są za zmianę energii chemicznej w energię elektryczną, co dzieje się w wyniku skomplikowanego procesu elektrochemicznego. Warto wspomnieć o rozwiązaniach termicznych, które pracują w oparciu o odwracalną reakcję chemiczną, którą to wykorzystuje się do przechowywania lub uwalniania energii z poszczególnych substancji. Ostatnim rodzajem magazynów energii są te elektryczne, czyli superkondensatory.
Czy przydomowy magazyn energii jest opłacalny?
Dla wielu osób dość zastanawiająca jest kwestia tego czy przydomowy magazyn energii jest tak właściwie opłacalny. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem taki system wymaga dużych inwestycji finansowych- chcemy mieć pewność, że osiągniemy z tego jakieś profity. Na dzień dzisiejszy sieć energetyczna dla prosumentów działa podobnie jak akumulator wirtualny- można z niego odzyskać nawet 90% przesłanego prądu, nie ponosząc przy tym nakładów na magazynowanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak duża ilość energii elektrycznej pobierana jest przez dostawcę prądu, to dojdziemy do wniosku, że magazyn energii to niemalże strzał w dziesiątkę.
Jaki związek ma fotowoltaika z magazynem energii?
W sieci znaleźć można wiele ciekawych opracowań, w których to analizowane są i porównywane zyski z zainstalowania magazynu do fotowoltaiki. Na podstawie wielu informacji można wywnioskować, że jedną z najbardziej opłacalnych opcji jest montaż akumulatora, którego pojemność wynosi od 10 do 15 kWh. W przypadku większych magazynów oszczędności nie zawsze są wystarczająco duże, w konsekwencji na zwrot poniesionych kosztów będziemy musieli poczekać znacznie dłużej.