Brama garażowa segmentowa – jaki otwór? Przestrzenie takie jak garaż obecne są w architekturze od pewnego czasu. Z czasem wyparły piwnicę, zmieniając nieco swój charakter, jak też sposób budowania. Bez wątpienia to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia przechowywanie pojazdu. W ten sposób zyskuje on ochronę na wypadek szkodliwego działania czynników atmosferycznych, jak również na wypadek kradzieży.
Jednak są też osoby, które faktycznie zastanawiają się nad faktyczną potrzebą uwzględnienia garażu w projekcie domu, z uwagi na większe koszty, związane z realizacją budynku. W dalszym jednak ciągu istotną kwestią pozostaje odpowiednie do przechowywania auta miejsce. Jakie alternatywy istnieją w tym przypadku?
Garaż wolnostojący – czy warto?
Jeśli ktoś nie posiada garażu bezpośrednio w budynku mieszkalnym stworzenie konstrukcji pełniącej funkcję garażu jest rozwiązaniem bardzo komfortowym. Przez długi czas tego typu realizacje kojarzyły się ze standardowymi „blaszakami”, które umieszczano na posesji. Z uwagi na rosnące standardy na rynku, jak też kompleksowe podejście do tematu wystroju nie tylko domu, ale także estetyki ogrodu, czy podjazdu, coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem eleganckich, trwałych garaży wolnostojących.
Garaż wolnostojący a ogrodzenie
Tak na prawdę, czy na posesji znajduje się budynek mieszkalny z garażem, czy obiekt tego typu stanowi samodzielną konstrukcję, wykonanie ogrodzenia jest dobrym pomysłem na uzupełnienie terenów wokół domu. Dodatkowo, w przypadku wyboru poszczególnych rozwiązań możliwe jest stworzenie większej prywatności, w szczególności jeśli wykorzystać pełne ogrodzenie, wykonane z drewna lub aluminium. Tego typu ogrodzenia posesyjne cieszą się popularnością przede wszystkim tam, gdzie dystans pomiędzy sąsiadami jest niewielki. Jednak nie stanowi to zasady.
Garaż wolnostojący a brama garażowa
To również kolejne zagadnienie, które trapi wiele osób. Tak w zasadzie można pomyśleć, iż garaż wolnostojący nie potrzebuje bramy, w szczególności jest na posesji znajduje się ogrodzenie. Z jednej strony jej montaż powinien być dostosowany do charakteru garażu, z drugiej natomiast trzeba pamiętać, iż tego rodzaju konstrukcje pozostają częściowo otwarte. To oznacza, iż samochód może być narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Dodatkowo to element utrudniający dostęp do garażu.
Jaki typ garażu wybrać?
W tym przypadku istnieje kilka rozwiązań. Powinny być one dostosowane do ogólnej stylistyki budynku, tak, by tworzyć kompletną całość i spójne estetycznie elementy. Uzupełnienie ich niewielkim ogrodem, jak też ogrodzeniem, doda całej posesji uroku oraz prestiżu. Podstawowym rozwiązaniem są obecnie obiekty murowane. Mogą znajdować się w bezpośredniej odległości od domu lub nieco z boku. Możliwość wyboru rozmiarów tego typu garażu pozwala na ewentualnie stworzenie dodatkowego miejsca, w którym można przechowywać narzędzia i inne rzeczy, a nawet stworzyć kącik dla majsterkowicza. W tym przypadku najlepiej także rozważyć montaż bramy. Doskonale sprawdzają się bramy garażowe roletowe. Ich sporą zaletą jest fakt, iż często można regulować wysokość na jakiej znajdować się będzie aktualnie brama, z uwagi, iż rolety składają się do góry. W tym celu wykonuje się specjalną konstrukcję z szyn, po których porusza się brama roletowa. Dodatkowo, jeśli ktoś ma ograniczoną ilość miejsca na podjeździe, to rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca wokół garażu.
Garaż drewniany czy metalowy?
Nie istnieje zasada ani realna możliwość stwierdzenia, iż ta, czy inna konstrukcja jest rozwiązaniem lepszym. Sporo zależy od indywidualnych preferencji klientów, stylistyki domu, czy ogrodu, jak też potrzeb. Bez wątpienia atutem jednego, jak i drugiego materiału jest ich estetyka. Obecnie także konstrukcje metalowe wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, a możliwość ich dodatkowego malowania zwiększa zakres możliwości, związanych z dopasowanie garażu do budynku.
Jaki otwór powinna mieć brama garażowa segmentowa?
Trzeba pamiętać, iż szereg producentów posiada tabelę rozmiarów. Tak samo projekty budynków, jak też garaży bazują na najbardziej popularnych i standardowych wymiarach. Celem tego jest przede wszystkim uniwersalność. Niewymiarowe garaże mogą stanowić problem i wiązać się z potrzebą zamówienia indywidualnego projektu bramy. Niewielkie garaże z reguły mają około 180 centymetrów szerokości. Dlatego w ich przypadku sprawdzają się już bramy garażowe segmentowe. Jest to uniwersalne rozwiązanie, w dużej mierze spotykane przy okazji garaży stanowiących element obiektu architektonicznego, czy tych wolnostojących, murowanych. Wynika to z faktu, iż brama segmentowa porusza się po specjalnej konstrukcji, która montowana jest przy suficie. Dlatego potrzebna jest równa i jednolita przestrzeń, w celu stabilnego montażu bramy. W przypadku konstrukcji drewnianych lub metalowych może okazać się to nieco bardziej problematyczne. Dlatego tego rodzaju rozwiązania mogą wykorzystać na przykład bramę uchylną, której montaż jest także nieco łatwiejszy.