Jak ćwiczyć nurkowanie
Hobby

Jak ćwiczyć nurkowanie

Nurkowanie jest to coraz bardziej popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Coraz częściej nurkujemy, nie tylko, wtedy kiedy uprawiamy tę formę sportu jako nasze hobby, ale coraz częściej oddajemy się nurkowaniu okazjonalnemu, na przykład wtedy, kiedy wyjeżdżamy do kurortów nad ciepłe morza, na przykład nad Morze Czerwone. Warto jednak jest pamiętać o tym, że wtedy kiedy chcemy nurkować, to powinniśmy mieć odpowiednie doświadczenie oraz jeśli nurkujemy okazjonalnie, to zawsze robić to z instruktorem. Najlepiej jest jednak odbyć szkolenie nurkowe.

Pomijając już fakt tego, że dużo osób chciałoby nurkować tylko i wyłącznie okazyjnie, to musimy również zwrócić uwagę na to, że przede wszystkim ludzie, którzy nurkują, są to pasjonaci, którzy tak naprawdę z czasem chcieliby się coraz bardziej oddawać swojej pasji. Jednak kupienie sobie sprzętu do płetwonurkowania, to oczywiście nie wszystko, aby móc nurkować w wielu miejscach. Jeśli chcemy nurkować w sposób bezpieczny, musimy mieć oczywiście ukończone odpowiednie kursy nurkowe dopasowane do naszego poziomu umiejętności. Jednocześnie powinniśmy przede wszystkim nasze umiejętności nurkowania stale szlifować oraz ćwiczyć.

Jak ćwiczyć płetwonurkowanie

Jeżeli jesteśmy osobom, które chciałaby zacząć przygodę z płetwonurkowaniem, ale wcześniej nigdy nie uprawialiśmy tego sportu i w zasadzie, na przykład niewiele w ogóle mieliśmy wspólnego ze sportami wodnymi, to powinniśmy przede wszystkim zapisać się do szkoły nurkowej, w której będziemy mogli odbyć podstawowy kurs nurkowania dla początkujących. Taki podstawowy kurs na nurka, nazywa się takim nurkowym ABC. Jest to przede wszystkim zaznajomienie się z podstawami tego sportu oraz z podstawowym sprzętem, który jest wykorzystywany przez płetwonurków. Tak na przykład w trakcie takiego szkolenia, możemy się dowiedzieć, w jaki sposób dobierać maskę do płetwonurkowania, jak używać rurki do płetwonurkowania oraz na przykład, tego, w jaki sposób dobierać płetwy do pływania. Jak się okazuje, wcale nie jest to taki prosty temat.

Dla przykładu na rynku mamy dostępnych bardzo wiele masek do płetwonurkowania, ale tak naprawdę, tylko niewiele z nich zaliczymy do solidnych i godnych polecenia, które są przede wszystkim podyktowane względami bezpieczeństwa. Czyli maska do płetwonurkowania powinna być wykonana ze szkła hartowanego, a nie z plastiku, ponieważ tylko taka umożliwia ostre widzenie pod wodą. Dodatkowo maska powinna być tak skonstruowana, aby zapewniać w miarę możliwości jak najszerszy kąt widzenia, a dodatkowo musimy tutaj mieć na uwadze też to, że maska powinna być dobrze dopasowana. Podobnie sprawa dotyczy się również płetw, które powinny być dla osób niedoświadczonych miękkie, a dodatkowo jeszcze, powinny być to płetwy pojedyncze, czyli każda płetwa na jedną nogę. Na takim kursie dowiemy się również, chociażby tego, że powinniśmy w trakcie nurkowania mieć nóż nurkowy, co oczywiście nie jest również rzeczą oczywistą. Taki nóż nurkowy jest przede wszystkim potrzebny do tego, aby móc się wyswobodzić na przykład z sieci rybackiej, w którą moglibyśmy się zaplątać, w trakcie pływania pod wodą.

Pływanie z butlą z tlenem

Oczywiście po tym, jak odbędziemy kurs ABC nurkowania, powinniśmy odbyć szkolenie z butlą z tlenem. Jest to szkolenie o tyle istotne, że przede wszystkim powie nam, w jaki sposób używać sprzętu do nurkowania. Sama umiejętność obsługi sprzętu to jeszcze oczywiście nie wszystko. W zasadzie chyba ważniejszą sprawą jest to, że powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób z tlenem nurkować, czyli na przykład, do jakiej głębokości możemy bezpiecznie się zanurzyć. Jak szybko możemy się wynurzać oraz jakie mieszanki gazowe do oddychania, stosować na różnych głębokościach. Są to naprawdę bardzo istotne informacje i po prostu możemy oczywiście próbować nurkować na własną rękę, ale bez odbycia odpowiedniego kursu, może się to skończyć tragicznie.

Gdzie ćwiczyć płetwonurkowanie?

Płetwonurkowanie najlepiej jest ćwiczyć na różnego rodzaju zamkniętych sztucznych akwenach, czyli chodzi tutaj przede wszystkim o zwykłe baseny, oraz jeżeli już jesteśmy nieco bardziej zaawansowani, możemy udać się na przykład na specjalne baseny dla płetwonurków. Takie baseny dla płetwonurków, są to specjalne baseny, które są budowane na takiej zasadzie, że mamy bardzo wysoki słup wody oraz często na przykład znajdują się takim basenie różnego rodzaju odnogi czy odgałęzienia, w których możemy ćwiczyć nurkowanie w podwodnych jaskiniach. W ten sposób możemy szlifować umiejętności, które będą mogły nam się przydać w przyszłości, kiedy będziemy mogli już nurkować w podobnych miejscach, ale już w basenach naturalnych. Bardzo ważne jest to, aby w trakcie wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń, zawsze trenować z instruktorem, albo z co najmniej innym nurkiem, który ma większą wiedzę oraz większe od nas doświadczenie po to, abyśmy mogli czerpać od niego doświadczenie oraz wiedzę, czyli po prostu uczyć się nowych rzeczy, jednocześnie podnosząc swoje kwalifikacje oraz bezpieczeństwo.

Back To Top