Gładź szpachlowa - jaka najlepsza?
Budownictwo

Gładź szpachlowa – jaka najlepsza?

Gładź szpachlowa jest niezbędna przy wykonywaniu prac wykończeniowych. Odpowiedni wybór gładzi pomoże Ci w uzyskaniu efektu nieskazitelnie gładkich i równych ścian. Gładź szpachlowa jest to najczęściej mieszanka gipsu syntetycznego i innych składników mineralnych oraz plastyfikatorów i substancji opóźniających wiązanie gipsu, które zapewniają możliwość dopracowania wygładzanej powierzchni. Zanim przystąpisz do zakupu sprawdź jaka gładź szpachlowa będzie dla Ciebie najlepsza. Oto ranking gładzi gipsowych sypkich, gotowych gładzi gipsowych oraz gładzi wapiennych, do wykończenia na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. 

Czym różni się masa gotowa od gładzi gipsowej w proszku?

Gotowa gładź gipsowa to produkt dla osób, które chcą zaoszczędzić czas. Pozwala ona bowiem od razu przystępować do pracy, bez konieczności rozrabiania suchej mieszanki z wodą. Po otwarciu wiaderka z gotową masą szpachlową można bezzwłocznie rozpoczynać pracę, co pozwala zaoszczędzić około 20 minut – potrzebnych na rozrobienie produktu. Gładź gipsowa w proszku wybierana jest najczęściej przez osoby z ograniczonym funduszem, gdyż potrafi być nawet o 30% tańsza od gotowych gładzi gipsowych. Praca z tym rodzajem szpachli wymaga więcej czasu, gdyż trzeba przejść przez etap rozrabiania suchej masy.

5. Nida Eco

Ranking gładzi szpachlowych rozpoczyna Nida Eco. Jest to szpachlowa gładź gipsowa na bazie gipsu syntetycznego. Nida Eco przeznaczona jest do ręcznej aplikacji gładzi na całe powierzchnie ścian mineralnych i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Gładź nada się także do wypełniania drobnych ubytków i rys podczas prac wykończeniowo-remontowych. Po wyschnięciu jest średnio twarda i bardzo dobrze nadaje się do docierania zarówno ręcznego, jak i mechanicznego. Nida Eco jest to gładź gipsowa sypka – co oznacza, że przed rozpoczęciem pracy wymaga odpowiedniego rozrobienia.

4. Knauf MP Finish

Knauf MP Finisk to produkt, który można nakładać zarówno ręcznie, jak i przy pomocy agregatu. Przeznaczona jest do finalnego wykańczania ścian i sufitów. Jest to idealna gładź na tynki gipsowe, a także na podłoża betonowe, stare gładzie, płyty gipsowo-kartonowe oraz tynki cementowo-wapienne. Pozwala na uzyskanie niezwykle gładkich powierzchni – idealnie nadających się do malowania lub zdobienia. Knauf MP Finish to sypka gładź gipsowa, którą należy przygotować przez przystąpieniem do pracy. Jednowarstwowa grubość gładzi jaką można nałożyć na powierzchnię to 5mm.

3. Nida Pro

Nida pro to szpachla gipsowa gotowa, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na rozrabianie suchej masy. Cechuje się bardzo wysoką przyczepnością, a ponadto daje efekt twardego i solidnego wykończenia. Gładź można rozprowadzać zarówno ręcznie, jak i maszynowo – produkt przeznaczony jest do szpachlowania całych powierzchni ścian oraz sufitów. Wybór gotowej gładzi gipsowej jest najlepszy w sytuacji, gdy chcemy szybko ukończyć prace wykończeniowe. Produkt nadaje się do użycia od razu po otwarciu wiaderka, należy go jednak wcześniej przemieszać specjalnym mieszadłem wolnoobrotowym lub zwykłą szpachelką. Gdy masa zaschnie tworzy efekt twardej i solidnej powierzchni, którą można bez przeszkód docierać szlifierką do gipsu. W przypadku wyboru mechanicznej aplikacji produktu, należy do gładzi dodać odpowiednią proporcję wody, uwzględnioną w instrukcji użycia, i powtórnie zamieszać.

2. ACRYL-PUTZ FS20 FINISZ

Kolejna polecana gładź to ACRYL-PUTZ FS20 FINISZ. Jest to gładź szpachlowa polecana do wykończenia ostatecznego ścian i sufitów. Można ją stosować zarówno ręcznie, jak i przy pomocy maszyny. Podczas nakładania cały czas zachowuje stałą konsystencję, przez co można z nią pracować przez dłuższy czas. Dodatkowo, po szczelnym zamknięciu można ją przechowywać i użyć przy następnych pracach wykończeniowych. Pozostawia śnieżnobiałe i bardzo gładkie powierzchnie, idealne do malowania. Ponadto jest bardzo wytrzymała i charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża. Obróbka końcowa jest bardzo łatwa, gdyż gładź doskonale się szlifuje i zachowuje wysokie parametry wytrzymałościowe. ACRYL-PUTZ FS20 FINISZ to idealna gładź na tynki gipsowe, powierzchnie betonowe, gipsowo-kartonowe oraz cementowo-wapienne. Gotowa gładź pozwala na zaoszczędzenie czasu i umożliwia bezzwłoczne rozpoczęcie pracy od razu po otwarciu i wymieszaniu masy szpachlowej.

1. Cekol C-35

Pierwsze miejsce na podium zajmuje Cekol C-35. Jest to trwała gładź do zadań specjalnych w formie sypkiej, która wyróżnia się odpornością na wodę i niskie temperatury. Ta gładź szpachlowa sprawdzi się zarówno do wykańczania pomieszczeń, w których wilgotność jest na wysokim poziomie, jak i do stosowania na zewnątrz budynków. Nada się również do nieogrzewanych pomieszczeń – takich jak np. garaże, piwnice czy warsztaty. Z racji tego, że preparat jest bardzo trwały i elastyczny można stosować go pod ciężkie okładziny ścienne, takie jak np. płytki ceramiczne lub mozaika elewacyjna. Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio wyrabiać produkt przez około 20 min, po czym można rozpocząć jego nakładanie.

Back To Top
+