Impreza firmowa godna zapamiętania - jak ją zorganizować?
Imprezy

Impreza firmowa godna zapamiętania – jak ją zorganizować?

Impreza firmowa godna zapamiętania – jak ją zorganizować? Organizacja imprezy firmowej wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Często firma liczy nawet kilkudziesięciu pracowników, a dopasowanie się do gustów i preferencji wszystkich wydaje się niemożliwe. Istnieje jednak możliwość zaaranżowania interesującej i godnej zapamiętania imprezy firmowej, na której wszyscy będą się doskonale bawić. O czym należy pamiętać, jeśli zależy nam na dobrym odbiorze wśród pracowników?

Impreza firmowa – jaki ma mieć charakter?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej tematyki czy lokalizacji na imprezę firmową, należy się zastanowić – jaki powinna mieć charakter? Najczęstszym wyborem jest po prostu integracja. Pojęcie to jest jednak na tyle ogólne, że trudno określić dokładny przebieg imprezy. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie integracji z innymi elementami – charakterem sportowym, wyzwania, konkurencyjnym czy kooperacyjnym.

Koniecznie należy wziąć pod uwagę charaktery, upodobania i temperamenty współpracowników. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie integracyjna kooperacja. Całej grupie należy postawić wspólny cel i zaaranżować przebieg imprezy w taki sposób, aby musieli oni współpracować, chcąc go osiągnąć.
Bardzo dobrze sprawdzają się również elementy ukierunkowane na współzawodnictwo. Zdrowa konkurencja jest w stanie zacieśnić więzi w zespole i poprawić komunikację w grupie. Rozwinięte umiejętności będą przydatne nie tylko w czasie trwania samej imprezy, ale również podczas codziennego wykonywania obowiązków. Umiejętne zaplanowanie imprezy firmowej może zwiększyć wydajność pracowników i pomóc osiągnąć lepsze wyniki w trakcie pracy.

Branża a tematyka imprezy firmowej

Impreza firmowa godna zapamiętania - jak ją zorganizować?
Impreza firmowa godna zapamiętania – jak ją zorganizować?

Częstym błędem, który popełniają osoby odpowiedzialne za organizację eventów firmowych, jest dobieranie tematyki imprezy zgodnej z branżą, w jakiej działa organizacja. Choć pozornie wydaje się to dobrym pomysłem – w rzeczywistości pracownicy będą zmęczeni koniecznością wykonywania zadań powiązanych z pracą poza obrębem biura.
Impreza firmowa ma na celu oddzielenie służbowego charakteru grupy od ich sfery życiowej. Należy więc kierować się w stronę tematyki niezwiązanej z działalnością firmy. Jeśli organizacja operuje w branży finansowej – obróćmy ten temat o sto osiemdziesiąt stopni i wybierzmy tematykę filozofii, temat przewodni jako epokę historyczną czy rywalizację podczas wyścigu gokartów. Pozwólmy swoim współpracownikom na chwilę zapomnieć o pracy i poznać im siebie nawzajem z nieco innej perspektywy.
Dzięki temu impreza firmowa stanie się czymś więcej niż wydarzeniem związanym z pracą. Personel ujrzy nieco bardziej “ludzką” wersję swoich przełożonych i współpracowników. Pozwoli to na poprawienie relacji w grupie. Niezobowiązująca atmosfera sprzyja również pogłębianiu wzajemnego szacunku – co jest czynnikiem kluczowym zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym.

Oryginalność jest najważniejsza

Pikniki, gale i imprezy jubileuszowe już dawno wyszły z mody. Takie rozwiązania zbyt mocno kojarzą się z pracą, przez co zespół nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego poziomu komfortu, koniecznego podczas imprez firmowych. Zamiast decydować się na łatwe rozwiązanie – poszukajmy czegoś niespotykanego, ciekawego i emocjonującego.
Oryginalnych pomysłów na imprezy firmowe znajdziemy bardzo wiele. Od spływów kajakowych, przez rozgrywki paintballowe, aż po wyścigi off road w samochodach terenowych. Zorganizowanie imprezy firmowej o tematyce, z którą pracownicy wcześniej nie mieli styczności, pozwoli wprowadzić jej atmosferę i klimat na zupełnie inny poziom. Nietuzinkowe pomysły są źródłem nowych doświadczeń – to z kolei przekłada się na wyższą jakość imprezy. Wybierając coś nowego, możemy mieć pewność, że event firmowy na długo pozostanie zapisany w pamięci współpracowników jako coś wyjątkowego.

Jaka jest opinia współpracowników?

Często zdarzają się sytuacje, w których osoba organizująca imprezy firmowe kieruje się jedynie swoimi preferencjami. Jest to ogromny błąd. Choć nie da się zadowolić wszystkich – zapytanie współpracowników o opinię może w dużym stopniu nakierować nas na konkretną tematykę i charakter imprezy.

Nawet jeśli nie wybierzemy żadnego z tematów wymienionych przez zespół – możemy poszukać cech wspólnych poszczególnych aktywności i spróbować znaleźć coś, co będzie łączyć je wszystkie. Impreza firmowa na świeżym powietrzu, związana z motoryzacją czy coś z nutką współzawodnictwa – wybór jest bardzo szeroki. Sięgając po opinię współpracowników, możemy mieć pewność, iż będą się oni dobrze bawić.

Zabawa zawsze jest dobrym rozwiązaniem

Czymś, co od zawsze łączy ludzi, burzy podziały i zacieśnia więzi – jest zabawa. Powinna ona być nieodłącznym elementem wszystkich imprez firmowych. Wyjątkowy czas spędzony w miłym towarzystwie pozwoli zespołowi rozładować stres i poznać się lepiej. Czerpanie radości z życia jest jedną z najistotniejszych potrzeb ludzkich. Jeśli relacje w zespole są napięte i pojawiają się kłopoty ze współpracą – zabawa w niezobowiązującej atmosferze z pewnością pomoże zażegnać konflikty i wprowadzić w szeregi firmy atmosferę wzajemnego szacunku.

Back To Top