Usuwanie modzeli
Zdrowie

Jak usunąć modzele? Sposoby dobrych podologów

Modzele to znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka w jednym miejscu na stopie. Przeważnie są to duże, płaskie skupiska zrogowaciałej skóry o żółtawym lub szarawym zabarwieniu. Pojawiają się zazwyczaj na piętach, paluchach i krawędziach stóp. Można je usunąć w profesjonalnym gabinecie i na zawsze pozbyć się problemu. Jak wygląda procedura usuwania zrogowaceń i modzeli na stopach?

Jak powstają modzele?

Modzele to zmiany, które zazwyczaj są skutkiem obciążenia w konkretnym miejscu. Mogą to być deformacje w układzie stawowym, mające wpływ na uciskanie jednej partii stopy, źle dobrane obuwie (zbyt luźne lub za bardzo przylegające), ale też np. zbyt częste i mocne zabiegi złuszczające naskórek. Często dokuczają osobom otyłym ze względu na duży ucisk na skórę stop oraz osobom z chorobami krążenia. Szczególnie niebezpieczne są u cukrzyków: w takim przypadku należy koniecznie zadbać o ich bezpieczne usunięcie. Zaniedbane modzele mogą powodować coraz większe narastanie twardej warstwy naskórka, a w rezultacie coraz trudniejszymi do usunięcia zmianami i związanym z nimi bólem.

Polecamy:

Złe nawyki doprowadzające do nadmiernego rogowacenia

Powstanie modzeli jest związane z zaniedbaniem codziennego komfortu stóp wskutek kupna nieodpowiedniego obuwia. Mogą to być ciasne buty powodujące ucisk, buty na wysokim obcasie lub luźne buty powodujące obtarcia. Cienka podeszwa również nie pomaga: tworzy się wtedy większy nacisk na stopę niż w butach o podeszwie grubszej i stabilniejszej. W niektórych przypadkach modzele powstają wskutek zaburzeń chodu lub nieprawidłowej postawy.  Modzele są mniej wrażliwe na dotyk niż zwykła skóra. Powstają również na dłoniach: zazwyczaj jest to spowodowane uciskiem poprzez podnoszenie ciężkich przedmiotów lub ciężarów. Mając predyspozycje do rogowacenia skóry w konkretnych miejscach powinniśmy przyłożyć się do leczenia, aby na nowo cieszyć się gładką skórą.

Leczenie modzeli w gabinecie podologicznym

Podolog z Warszawy https://satin.pl radzi : usunięcie modzeli przynosi pacjentom znaczny komfort w codziennym funkcjonowaniu. Sposób ich leczenia jest wybierany indywidualnie: zależy on od przyczyn powstawania. Niektóre modzele można usunąć już podczas pierwszego zabiegu, jednak wiele jest takich zmian, które wymagają kilkukrotnej wizyty u specjalisty http://www.spondylus-podologia.pl/umow-wizyte-online/. Dobry specjalista podolog z Warszawy nie ograniczy się jedynie do usunięcia zmiany, ale też zaleci swojemu pacjentowi odpowiednie wkładki korekcyjne ograniczające nacisk na newralgiczne partie oraz preparaty kosmetyczne do stosowania w domu.

Back To Top