Usuwanie modzeli
Zdrowie

Jak usunąć modzele? Sposoby dobrych podologów

Modzele to znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka w jednym miejscu na stopie. Przeważnie są to duże, płaskie skupiska zrogowaciałej skóry o żółtawym lub szarawym zabarwieniu. Pojawiają się zazwyczaj na piętach, paluchach i krawędziach stóp. Można je usunąć w profesjonalnym gabinecie i na zawsze pozbyć się problemu. Jak wygląda procedura usuwania zrogowaceń i modzeli na stopach?

Jak usunąć modzele?

Modzele to zgrubienia skóry, które zwykle tworzą się na stopach lub dłoniach w wyniku ciągłego tarcia lub nacisku. Aby się ich pozbyć, możesz wypróbować kilka skutecznych metod. Pierwszym krokiem jest regularne moczenie stóp lub rąk w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom lub olejków eterycznych, takich jak lawenda, co pomoże zmiękczyć skórę. Po kilkunastu minutach możesz delikatnie przetrzeć zgrubienia pumeksem lub specjalną tarką do stóp, co pomoże usunąć martwy naskórek. Następnie dobrze jest zastosować krem nawilżający lub maść z salicylanem, który przyspiesza proces złuszczania skóry. Warto również zainwestować w dobrej jakości obuwie, które nie będzie wywierało nadmiernego nacisku na konkretne części stopy oraz stosować specjalne wkładki ortopedyczne, które pomagają równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Jeśli modzele są bolesne lub powracają, zaleca się konsultację z podologiem, który może zalecić profesjonalne zabiegi, takie jak krioterapia czy leczenie laserowe. Regularne dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry i unikanie nadmiernego nacisku to klucz do zapobiegania powstawaniu modzeli.

Jak powstają modzele?

Modzele to zmiany, które zazwyczaj są skutkiem obciążenia w konkretnym miejscu. Mogą to być deformacje w układzie stawowym, mające wpływ na uciskanie jednej partii stopy, źle dobrane obuwie (zbyt luźne lub za bardzo przylegające), ale też np. zbyt częste i mocne zabiegi złuszczające naskórek. Często dokuczają osobom otyłym ze względu na duży ucisk na skórę stop oraz osobom z chorobami krążenia. Szczególnie niebezpieczne są u cukrzyków: w takim przypadku należy koniecznie zadbać o ich bezpieczne usunięcie. Zaniedbane modzele mogą powodować coraz większe narastanie twardej warstwy naskórka, a w rezultacie coraz trudniejszymi do usunięcia zmianami i związanym z nimi bólem.

Złe nawyki doprowadzające do nadmiernego rogowacenia

Powstanie modzeli jest związane z zaniedbaniem codziennego komfortu stóp wskutek kupna nieodpowiedniego obuwia. Mogą to być ciasne buty powodujące ucisk, buty na wysokim obcasie lub luźne buty powodujące obtarcia. Cienka podeszwa również nie pomaga: tworzy się wtedy większy nacisk na stopę niż w butach o podeszwie grubszej i stabilniejszej. W niektórych przypadkach modzele powstają wskutek zaburzeń chodu lub nieprawidłowej postawy.  Modzele są mniej wrażliwe na dotyk niż zwykła skóra. Powstają również na dłoniach: zazwyczaj jest to spowodowane uciskiem poprzez podnoszenie ciężkich przedmiotów lub ciężarów. Mając predyspozycje do rogowacenia skóry w konkretnych miejscach powinniśmy przyłożyć się do leczenia, aby na nowo cieszyć się gładką skórą.

Leczenie modzeli w gabinecie podologicznym

Podolog z Warszawy https://satin.pl radzi : usunięcie modzeli przynosi pacjentom znaczny komfort w codziennym funkcjonowaniu. Sposób ich leczenia jest wybierany indywidualnie: zależy on od przyczyn powstawania. Niektóre modzele można usunąć już podczas pierwszego zabiegu, jednak wiele jest takich zmian, które wymagają kilkukrotnej wizyty u specjalisty http://www.spondylus-podologia.pl/umow-wizyte-online/. Dobry specjalista podolog z Warszawy nie ograniczy się jedynie do usunięcia zmiany, ale też zaleci swojemu pacjentowi odpowiednie wkładki korekcyjne ograniczające nacisk na newralgiczne partie oraz preparaty kosmetyczne do stosowania w domu.

Back To Top