Wnętrza

Jakie tapety ścienne będą najlepsze do sypialni?

Domowa sypiania wydaje się znacznie bardziej przytulna, gdy zostanie ubogacona ciepłymi kolorami. Wydawało się, że tapety ścienne dawno już przestały być modne i że dni ich popularności są już policzone. Okazuje się, że jesteśmy już znudzeni ciągłym stosowaniem farb na ściany przestrzeni, w których żyjemy na co dzień. Krycie farbami ścian, zwłaszcza w tak intymnej przestrzeni jak sypialnia, nie da tego samego, ciepłego i unikalnego efektu, co dobrze dobrana tapeta.

Na szczęście, jeśli chodzi o asortyment sklepów sprzedających ślicznie zaprojektowane tapety, nie ma na co narzekać. Wybór jest naprawdę przeogromny i warto przyjrzeć się mu z bliska, by po długim poszukiwaniu natrafić wreszcie na tapetę, jaka w pełni odmieni dotychczasowe oblicze miejsca stworzonego do snu i relaksu. Tapeta wybierana specjalnie do sypialni powinna pasować kolorystycznie do znajdujących się w niej mebli. Stanowić będzie ona specyficzne tło dla całego umeblowania wnętrza oraz wszelkich dodatków. Przy wyborze określonej tapety do sypialni warto mieć na uwadze to, ze zupełnie odmiennie prezentować się będzie ona w świetle dziennym i wieczornym.

Ściana szara, ściana barwna

tapety ścienne

Klasyczne lub dopracowane graficznie tapety ścienne powinniśmy dopasowywać do typów własnej osobowości. Na pewno osoby nieco wycofane, nieśmiałe i romantyczne, lubiące w sypialni długo czytać książki na szerokim materacu od łóżka, wspaniale odnajdą się w sypialniach z tapetami w stonowane wzory oraz kolory. Bardzo pomysłowym rozwiązaniem będzie zastosowanie tapet ściennych z motywami reprodukcji obrazów Alfonsa Muchy – czeskiego artysty. Jego prace w znacznym stopniu nawiązują do epoki rokoko oraz secesji, a więc pełne są wymyślnych motywów roślinnych. Nawet jeśli nie są one osadzone w kolorze, to i tak wyglądają niezwykle interesująco. Nie jest powiedziane, że jeśli wybierzemy określoną tapetę do wnętrza, to musimy pokryć nią absolutnie wszystkie ściany w pokoju. Czasem wystarczy udekorować jedną ścianę, a pozostałe utrzymać w jakiejś jasnej, prostej barwie. Jedna ściana z bardzo intensywną kolorystycznie tapetą jeszcze bardziej zaznaczy swoją obecność w przestrzeni, jeśli ściany sąsiadujące posiadać będą barwę neutralną, szarą, beżową lub białą.

Szaleństwo remontów z kolorowymi tapetami

Gdy zdecydujemy się na kolorowe tapety ścienne do sypialni, musimy rozważyć, jakie barwy będą nie tylko korzystne dla wnętrza, w którym zasypiamy na co dzień, ale także dla naszego nastroju. Kolor ścian w sypialni nie powinien za bardzo rozpraszać. Zbyt agresywne kolory, nawet jeśli jesteśmy dynamicznymi osobowościami, nie zawsze się sprawdzą w takich miejscach. Dlatego można się jeszcze zastanowić nad zastosowaniem rozwiązania pomiędzy, czyli intensywnego, ale nie na tyle, by przy zasypianiu musiały cierpieć nasze oczy. Zmysł naszego wzroku jest niezwykle wyczulony na wszelkiego rodzaju ataki barw. A przebywanie w sypialni przecież ma służyć relaksacji i wyciszeniu. Tylko w przystępnych kolorach odnajdziemy spokój, do jakiego dążymy po całym dniu pracy.

Różne rozwiązania i połączenia kolorystyczne pokazują nasz gust.

Dlaczego do sypialni zazwyczaj nie wpuszczamy osób, do których nie mamy zaufania? Bo to nasze intymne siedlisko, gdzie jesteśmy cali jak na dłoni. Sypialnie w ogromnym stopniu świadczą o naszym guście oraz oczekiwaniach estetycznych. To, jakie tapety ścienne, ale także dodatki wybraliśmy dla upiększenia pokoju, jasno określi naszą osobowość. Jeśli ktoś zdecydował się pokryć ściany sypialni kolorową tapetą w liście palm egzotycznych, może to oznaczać, że bardzo lubi podróże i zwiedzanie dalekich kurortów. Tapety w pociągłe i jednakowej szerokości pasy charakteryzują z kolei osoby bardzo uporządkowane i skrupulatne, lubiące ład, porządek oraz schematyczne podejście do życia. Tapety z pejzażami charakteryzować mogą osoby lubiące spędzać każdą wolną chwilę na łonie natury. Tapety z fakturą są świetnym sposobem, jeśli nie chce nam się malować ścian od podstaw, ale zależy nam na tym, aby na ścianach pojawiły się charakterystyczne zgrubienia i zatarcia w postaci starannie wykonanych, fabrycznych wzorów.

Ceny tapet ściennych dziś

Są bardzo zróżnicowane. Wiadomo, że wiele zależy od przedsiębiorcy, bo to w dużej mierze on ustala, ile dochodzi do ceny fabrycznej, regularnej. Każdy sklep internetowy z artykułami remontowymi chce zarobić. Producenci tapet dzielą się tak jak wszyscy producenci w dowolnie wybranych branżach – na bardziej lub mniej renomowanych. Dziś za dobrej jakości tapety zapłacimy najmniej około 40 złotych za rolkę. Czy jakość i typ grafiki, jaką posiadają tapety ścienne też ma wpływ na cenę? Może mieć, ale nie jest to regułą. Przy zakupie tapet ściennych kierowanie się ceną jest całkiem normalną sprawą. Trzeba jednak wiedzieć, że czasem lepiej jednak dopłacić trochę więcej, by tapeta po nałożeniu na ścianę mogła funkcjonować przynajmniej przez kilka lat, a nie tylko przez jeden sezon. Poza tym, jakość tapety a jakość pracy zatrudnionego do pracy fachowca to dwie zupełnie odmienne sprawy. Dobry fachowiec nawet z kiepskiej technicznie tapety zrobi ciekawy okaz, a partacz zniszczy produkt najwyższej jakości.

Back To Top