System ochrony obwodowej
Technologia

System ochrony obwodowej

System ochrony obwodowej – gdzie warto zamontować? System ochrony obwodowej służy do szybkiego wykrywania prób wtargnięcia na teren chronionego obiektu. Zazwyczaj takie systemy są instalowane wzdłuż ogrodzeń, co pozwala powiadomić pracowników ochrony na wczesnym etapie włamania. Jeśli wokół obiektu nie ma ogrodzeń, to w takim przypadku system ochrony obwodowej jest w stanie powiadomić o penetracji obiektu.

Gdy tylko czujniki wykryją wtargnięcie, ochrona natychmiast otrzymuje sygnał ostrzegawczy, a następnie postępuje zgodnie z instrukcjami. Takie podejście w połączeniu z systemem monitoringu wizyjnego pozwala nie tylko dowiedzieć się, skąd pochodzi alarm, ale także zastanowić się, co dzieje się w tym miejscu.

System ochrony obwodowej – gdzie warto zamontować?

System ochrony obwodowej jest wykorzystywany nie tylko do ochrony obiektów krytycznych takich jak lotniska czy rafinerie, ale także mniej ważnych, na przykład osiedli domków letniskowych. Istnieje wiele obiektów, które wymagają instalacji systemu ochrony obwodowej. Obejmują one: elektrownie jądrowe, jednostki wojskowe, zakłady karne, zakłady produkcyjne itd.

Ochrona obwodowa jest wdrażana w takiej czy innej formie w prawie każdym obiekcie. Jest często potrzeba w domach prywatnych, kompleksach muzealnych, osiedlach i przedsiębiorstwach przemysłowych. Ponadto często pojawia się zadanie krótkotrwałej ochrony obwodowej, na przykład w przypadku parkingów pojazdów z cennym ładunkiem, tymczasowych magazynów, placów budowy. 

Oferowany przez firmy system ochrony obwodowej działa na bazie bezprzewodowych detektorów RFID które są instalowane na ogrodzeniach, bramach i furtkach. Na konkretnych częściach ogrodzenia montujemy detektory FLA, rejestrujące wszystkie rodzaje jego drgania to znaczy: wstrząsy, działania zmierzające do uszkodzenia czujnika, nachylenie, przejście przez ogrodzenie, odcięcie siatki.

Jak działa ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa to inaczej system ochrony napłotowej którego działanie opiera się na pojawianiu się drgań, wynikających z nienaturalnego naprężenia danego ogrodzenia. Detektor może być zamontowany na siatce lub na płocie. Jeżeli intruz będzie chciał wtargnąć na obszar objęty ochroną nastąpi ugięcie ogrodzenia, wtedy system ochrony wyśle sygnał do sterownika systemu, gdzie nastąpi jego analiza. System ochrony obwodowej odróżnia działania niepożądane od naturalnych wywołanych na przykład silnym wiatrem czy ruchem zwierząt. Powoduje to, że ilość wysyłania fałszywych alarmów jest zminimalizowana.

Innym miejsce do zainstalowania systemu obwodowego jest obszar naziemny lub podziemny: w pierwszym przypadku to bariery mikrofalowe lub na podczerwień. Takie nadajniki montowane są w pewnej odległości od odbiorników i każdy nieprawidłowy ruch wykrywany jest po przecięciu ich wiązek. W drugim przypadku specjalne kable parametryczne i sensoryczne lub czujniki są zakopywane pod ziemią.

Czujniki w systemie ochrony obwodowej

System ochrony obwodowej
System ochrony obwodowej

System ochrony obwodowej może wykorzystywać różnego rodzaju czujniki (fale radiowe, wiązki radiowe, wibracje, podczerwień). Wybór konkretnego projektu zależy od rodzaju ogrodzenia, a także od wymagań dotyczących niezawodności. Różne czujniki bezpieczeństwa mogą być wyzwalane zarówno przez charakterystyczny ruch w strefie obwodowej, jak i przez odkształcenie ogrodzenia lub ruch na ziemi.

Ogólnie rzecz biorąc, na nowoczesne środki ochrony obwodowej nie mają wpływu czynniki pogodowe (deszcz, śnieg, wiatr, mgła) ani naturalne (opadanie liści, latające ptaki lub owady). W celu ochrony przed fałszywymi alarmami stosuje się skuteczne metody przetwarzania sygnału z czujników.

Od lat profesjonalnie zajmujemy się integracją rozwiązań bezpieczeństwa w różnych obiektach. Stale monitorujemy rynek technologii bezpieczeństwa i możemy zaoferować najlepsze rozwiązanie w każdej sytuacji. Nasza firma posiada kontrakty z wiodącymi producentami sprzętu zabezpieczającego. Możesz bezpiecznie powierzyć nam zaprojektowanie i instalację systemu ochrony obwodowej w Twoich obiektach.

Ochrona obwodowa to bezpieczeństwo Twojej firmy

Nasi projektanci, dysponują solidnym technicznym arsenałem do zorganizowania ochrony obwodowej. Co 24 godziny następuje autokontrola systemu dla sprawdzenia poprawności działania. Ten system ochrony posiada wysoką odporność na fałszywe alarmy, dzięki czemu uzyskuje najwyższą jakość ochrony przy najniższych błędach. Wykrywa każde działanie zmierzające do demontażu detektorów i uszkodzenia ogrodzenia, w tym odgięcia siatki. Uzupełnieniem systemu bezpieczeństwa dodatkowych bram i furtek stanowi bezprzewodowy magnetyczny detektor bramowy FLG z wbudowanym czujnikiem mierzący siłę pola magnetycznego. Zapewnia to ostrożną detekcję otwierania bram i/lub furtek bez wywołania wstrząsów. Weryfikacja alarmu pogodowego powoduje, że system generuje minimalną ilość fałszywych alarmów spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi.

Główne zadania systemu ochrony obwodowej:

  • Ochrona obiektu przed włamaniem.
  • Ochrona przed wywozem dóbr materialnych.
  • Zmniejszenie atrakcyjności obiektu dla intruzów.
  • Zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów.
  • Ochrona przed budową tuneli i podminowaniem.
  • Obniżenie kosztów stałych pracowników ochrony.

Celem ochrony obwodowej jest zatrzymanie napastnika, nie złapanie, ale zmuszenie go do zaniechania realizacji swoich planów. Aby to zrobić, nie trzeba biegać z karabinem maszynowym, aby sprawdzić cały obwód. I odwrotnie, zaangażowanie strażników jest środkiem skrajnym, co oznacza, że należy go zastosować, gdy wszystkie inne środki się wyczerpią.

Czym można samodzielnie zainstalować system ochrony obwodowej? To nowoczesne rozwiązania technologiczne, dlatego ich montaż należy powierzyć specjalistom. Dobra firma wykonuje taką usługę od wielu lat, w tym czasie wypracowaliśmy systemy doskonale dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta i łączymy je ze sobą w taki sposób, aby uniemożliwiały osobom trzecim przedostanie się na strzeżony obszar. 

Back To Top