Co ma na celu psychoterapia i kto może skorzystać?
Zdrowie

Co ma na celu psychoterapia i kto może skorzystać?

Borykając się z wieloma trudami i przeciwnościami losu, czasem mamy wrażenie, że tracimy kontrolę nad sobą i swoim życiem. Nic się nie układa, popadamy w chroniczną niemoc i smutek, lub złość i agresję. To tylko jeden z przykładów, które mogą sugerować konieczność skorzystania z pomocy psychologicznej. Sprawdźmy, co ma na celu psychoterapa  kiedy warto się na nią zdecydować.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Korzystanie z porady psychoterapeuty już od dawna wywołuje same dobre skojarzenia, a społeczeństwo przyzwyczaiło się do faktu, że lekarz psychoterapeuta to też doktor, tylko od duszy. Kiedy popadamy w przewlekły smutek, nie radzimy sobie z obowiązkami dnia codziennego, jakieś dramatyczne zdarzenie spowodowało traumę, mamy problem z zapanowaniem nad emocjami, lub borykamy się z uzależnieniem, pierwsze kroki powinniśmy skierować do poradni i skorzystać z konsultacji psychologicznej. Konsultacja psychologiczna ma na celu zdiagnozowanie pacjenta, czyli poznanie problemu i jego podłoża. Najczęściej konsultacje psychologiczne nie ograniczają się do jednego spotkania, raczej jest to cykl kilku wizyt, na których lekarz psychoterapeuta poznaje pacjenta i jego dolegliwości. Następnie w zależności od diagnozy, proponuje konkretny sposób leczenia i uporania się z problemem. Jeśli nie mamy możliwości dojechać do lekarza, warto skorzystać z konsultacji psychologicznych online. To bardzo skuteczna, komfortowa i wygodna alternatywa dla osobistych wizyt w gabinecie lekarskim.

Co ma na celu psychoterapia i kto może skorzystać?Kto powinien zasięgnąć opinii lekarza psychoterapeuty?

Psychoterapia jest bardzo złożonym i czasem długotrwałym procesem terapeutycznym. Rzadko zdarza się, że po kilku spotkaniach lekarz psychoterapeuta uzna powodzenie leczenia i go zakończy. Z reguły należy przygotować się na kilkumiesięczny, a czasem nawet kilkuletni okres, w którym będziemy intensywnie pracować nad swoimi emocjami, nawykami i przyzwyczajeniami, często wychodząc poza strefę swojego komfortu. Ma to miejsce dlatego, że proces leczenia psychiki nie należy do łatwych dla pacjenta, a schorzenia i dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci, bywają złożone i poważne. Z konsultacji psychologicznej powinny skorzystać m.in. osoby, które:

 • czują się długotrwale zobojętniałe,
 • borykają się ze uciążliwym smutkiem po stracie bliskiej osoby,
 • cierpią na bezsenność, objawy depresji, lub nerwicy,
 • odczuwają nieuzasadniony niepokój,
 • mają objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie,
 • wykazują zmienność nastrojów i niemoc zapanowania nad emocjami,
 • mają uczucie utraty kontroli nad swoim życiem.

Co ma na celu psychoterapia?

Problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza psychoterapeuty, są różne. Proces psychoterapii w każdym przypadku ma na celu poprawę stanu psychiki i jakości życia pacjenta. W zależności od problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci, szczegółowe cele będą inne dla każdego z nich. Dla jednych będzie to zapanowanie nad stresem, dla innych znacząca poprawa samopoczucia, dla jeszcze innych uporanie się z uzależnieniem. Istnieją jednak ogólne cele psychoterapeutyczne, które są niejako myślą przewodnią leczenia. Do ogólnych założeń psychoterapii wyznaczonych pacjentowi zaliczamy:

 • stworzenie obszaru, w którym zrodzi się chęć zmian,
 • poznanie i zdefiniowanie trudności,
 • uświadomienie, jakie obszary sprawiają problemy,
 • poznanie i zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za problem,
 • poznanie i wykształcenie zdefiniowania, oraz zrozumienia potrzeb i wartości,
 • wskazanie sposobu radzenia sobie z emocjami w stresujących sytuacjach,
 • wzbudzenie zaangażowania w terapię niosącego korzystne zmiany poprawiające funkcjonowanie.

Psychoterapia nie jest odpowiedzią na konkretne pytania pacjenta. To proces pozwalający pacjentowi na naukę samodzielnego rozwiązywania problemów. Cele ustalane są wspólnie z pacjentem w toku ustalania sposobu leczenia, a lekarz psychoterapeuta może cyklicznie wracać do ich analizy z pacjentem, ustalając tym samym postępy w jego leczeniu.

Psychoterapia indywidualna, czy grupowa?

Psychoterapia grupowa, czy indywidualna? To pytanie zadają sobie pacjenci, szukający pomocy psychologicznej. Pomimo tego, że jest to indywidualna decyzja pacjenta, w decyzji o wyborze konkretnej formy terapii dużą rolę odgrywa terapeuta. To on poznając trudności i stawiając diagnozę, może opierając się na doświadczeniu zasugerować optymalną formę terapii. Psychoterapia indywidualna to swoista podróż w głąb siebie w celu zrozumienia mechanizmów i emocji, z którymi się borykamy. Psychoterapia grupowa jest sposobem na naukę budowania relacji opartych na stworzonej w celu terapeutycznym wspólnocie. Psychoterapia młodzieży https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ często oparta jest na terapii grupowej, ponieważ kluczowe jest tu stworzenie prawidłowych relacji interpersonalnych, które młody człowiek będzie mógł z korzyścią przenieść na funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w życiu codziennym. Różnica polega na tym, że w terapii indywidualnej relacje budowane są pomiędzy terapeutą a pacjentem, natomiast w terapii grupowej relacje tworzą się pomiędzy uczestnikami wzajemnie, oraz pomiędzy uczestnikami i terapeutą.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl
Back To Top