Technologia

Drony – szerokie zastosowanie współczesnych technologii

Drony poniekąd słusznie kojarzone są z militariami. Jednak wskutek rozwoju technologii, oraz powstawania coraz to nowych potrzeb, ich użytkowanie w wielu innych dziedzinach okazało się możliwe, a obecnie wręcz niezastąpione. Sprawdźmy, jak szerokie jest zastosowanie tych bezzałogowych statków powietrznych.

Czym jest dron?

Prototypy, czyli pierwsze drony stworzone zostały na potrzeby służb specjalnych i wojska, a użytkowane były najczęściej w celach wywiadowczych. Kluczowym elementem drona jest kamera, która pełni funkcję rejestrującą podczas lotu. Drony zrewolucjonizowały branżę militarną, a to za sprawą braku konieczności ich bezpośredniego pilotażu przez człowieka. Ten bezobsługowy statek powietrzny przyciągnął uwagę opinii publicznej w czasie II wojny światowej, kiedy to wykorzystywały go armie niemieckie, amerykańskie i brytyjskie. Początkowo wielkości standardowego samolotu, wskutek stale rozwijającej się techniki, drony osiągały coraz to mniejsze rozmiary https://vobis.pl/dostawa. Współczesne urządzenia sterowane zdalnie, lub automatycznie, w zależności od przeznaczenia, osiągają różne wielkości. Najmniejszy dron na świecie z kamerką ma średnicę odrobinę większą od piłeczki do tenisa stołowego. Drony w służbach i wojsku stosowane są do dnia dzisiejszego.

Drony przyjazne społeczeństwu

Drony, obecne są współcześnie w wielu dziedzinach, także tych, w których trudno je sobie wyobrazić. Ochrona obywateli, dbałość o środowisko, monitorowanie stanów upraw, czy pomiary i badania różnej maści to tylko niektóre z zastosowań.

  • Walka ze smogiem — badanie i monitorowanie jakości powietrza, a co za tym idzie szkodliwych substancji. Wyposażone w instrumenty pomiarowe drony wychwytują również konkretne domostwa, w których spalane są śmieci, lub inne szkodliwe dla środowiska przedmioty. Po analizie danych jest możliwa reakcja służb i ukaranie sprawcy tego nielegalnego procederu.
  • Pomoc w zasiewach oraz opryskach — większe, kilkumetrowe drony mają udźwig nawet 200 kilo. Umożliwia to wykorzystanie ich w rolnictwie, zwiększając zbiory i ograniczając zatrudnienie.
  • Lokalizowanie pożarów — straż pożarna od wielu lat wykorzystuje drony z kamerą termowizyjną do lokalizowania ukrytych zarzewi ognia, oraz ustalenia kierunku przemieszczania się ognia.
  • Dokumentowanie miejsc wypadków i przestępstw — policja coraz częściej wykorzystuje materiał zarejestrowany przez drony do analizy miejsca zdarzenia i odtworzenia jego przebiegu.
  • Loty na użytek geodezji — wykonane zdjęcia i filmy są podstawą do uaktualniania i tworzenia map tradycyjnych i w opcji 3D.
  • Prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych — drony zdecydowanie zwiększają zasięg i zmniejszają czas przeszukania terenu.
  • Monitorowanie ulic — w Dąbrowie Górniczej  drony używane są do wykrywania piratów drogowych.
  • Kontrola linii brzegowej i plaż — na kąpieliskach, w strefie nadmorskiej i w pobliżu jezior drony pełnią funkcję systemu wczesnego ostrzegania.
  • Ochrona środowiska — wykrywanie nielegalnych wysypisk śmieci na terenach zalesionych.
  • Akcje na terenach klęsk żywiołowych — dron umożliwia dotarcie do miejsc niedostępnych dla człowieka.
  • Fotografia i filmowanie — na potrzeby mediów. To również niezwykle ciekawe zajęcie, w którym można odkryć swoje nowe hobby, lub zaszczepić w pociechach pasję do ruchu na świeżym powietrzu.

Naukowe zastosowanie dronów

Drony znalazły zastosowanie również w różnych gałęziach nauki. Wyznaczanie trendów badawczych za pomocą dronów nabrało zupełnie nowego znaczenia. Poprzez znaczne poszerzenie możliwości odległość, wysokość, lub niedostępność nie są już problemem. Doskonałym przykładem użyteczności dronów w dziedzinach badawczych jest liczenie dzikiej zwierzyny w nadleśnictwach i parkach narodowych, gdzie drony z łatwością patrolują nieosiągalne dla ludzi tereny bagienne i trzcinowiska. Szybko postępująca technologia pozwala na tworzenie coraz to bardziej nowoczesnych i ukierunkowanych tematycznie dronów https://vobis.pl/sport/akcesoria-rowerowe/kaski. Zespół z Uniwersytetu Laval w Kanadzie opracował drona odpornego na bardzo niskie temperatury, który zostanie wykorzystany do śledzenia skutków zmian klimatu na Arktyce. Specjalistyczny dron wysłany w odmęty Oceanu Arktycznego na głębokość 2 000 km gdzie temperatura osiąga ekstremalne parametry, zbierze dane dotyczące organizmów morskich, oceni występowanie i grubość porywy lodowej, oraz zmierzy temperaturę wody, dostarczając naukowcom ważnych informacji.

Czy każdy może używać drona?

Na stronie rządowej gov.pl zamieszczona jest informacja mówiąca o tym, że aby używać drona do celów rekreacyjnych, nie trzeba mieć żadnych pozwoleń. Drony można wykorzystywać do filmowania lub fotografowania przyrody, wesel, oraz imprez plenerowych i rodzinnych. Należy pamiętać o tym, aby zachować dozwoloną i bezpieczną  odległość drona od osób postronnych, pojazdów, lub zabudowań. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania drona w obrębie lotnisk, terenów wojskowych, zakładów produkcji specjalnej, zakładów produkujących materiały chemiczne, promieniotwórcze, odurzające lub toksyczne, oraz prowadzących działalność naukowo-badawczą.

Back To Top