Jaką księgowość prowadzi wspólnota mieszkaniowa?
Usługi

Jaką księgowość prowadzi wspólnota mieszkaniowa?

Co rusz słychać o wprowadzaniu nowych dyrektyw, nowelizacjach ustaw, czego bezpośrednią konsekwencją są kolejne przywileje, ale też obowiązki. Trudno panować nad tym samodzielnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą. Zwłaszcza gdy sprawy dotyczą firmy lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby dokonać dobrego wyboru, warto kierować się kwalifikacjami zatrudnionej osoby, ale też jej doświadczeniem i opiniami innych klientów

Zwłaszcza że rozliczanie wspólnot mieszkaniowych może być dużym wyzwaniem nawet dla samych księgowych. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie księgowego, który specjalizuje się w branży nieruchomości, a nawet w obszarze rachunkowości wspólnot mieszkaniowych. Aby zagwarantować wspólnocie bezpieczeństwo i odpowiednią księgowość, warto wziąć pod uwagę samodzielnych księgowych lub biura, które zajmują się rachunkowością wspólnot mieszkaniowych.

Czym charakteryzuje się dobra księgowość dla wspólnoty mieszkaniowej?

Jaką księgowość prowadzi wspólnota mieszkaniowa?Kluczowym czynnikiem wyboru, który ułatwia podjęcie decyzji, jest specjalizacja firmy, a także to, kto jest jej klientem. Biura rachunkowe zajmują się obsługą zarówno klientów indywidualnych, jak i firm, a także wspólnot mieszkaniowych. Współpraca z biurem, które ma doświadczenie we współpracy ze wspólnotami z pewnością będzie bardziej owocna. Przede wszystkim dlatego, że zatrudnieni w nim księgowi znają dokładnie zawiłości przepisów rachunkowych i podatkowych związane z tym tematem. Dzięki temu są w stanie uniknąć wielu błędów, które przedłużają czas pracy osobom początkującym w tej dziedzinie. Duże znaczenie mają tutaj także brak przejrzystości przepisów i interpretacji podatkowych dotyczących gospodarki nieruchomościami. Stają się one niezwykle często powodem nieprawidłowości w temacie naliczania podatku przez wspólnotę. Rezultatem tego typu błędów, są niezwykle trudne do odwrócenia nieprawidłowości w rocznym zeznaniu podatkowym.

Sprawdź również:

Jakie są najczęstsze mity związane ze wspólnotami mieszkaniowymi i podatkami?

Istnieje powszechne przekonanie, że wspólnoty mieszkaniowe, które nie posiadają przychodów z tzw. pożytków, nie mają obowiązku płacenia podatków. Czy to prawda? Niestety to popularny, ale błędny mit. Stosowanie się do niego może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Zgodna z przepisami jest natomiast konieczność kalkulacji podatku CIT. Jest to obowiązek z tytułu wpłat, których dokonują właściciele lokali użytkowych. Natomiast do zwolnienia od nich zobowiązuje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, której podlega tylko tzw. zasób mieszkaniowy. Wspólnoty mieszkaniowe zobowiązane są także do płacenia podatku VAT (np. w sytuacji odsprzedaży mediów dla kilku różnych lokali we wspólnocie).
Takie działania związane są z koniecznością prawidłowego ewidencjonowania i dokumentowania świadczeń dla konkretnych lokali. Obowiązujące przepisy prawa traktują sprzedaż np. wody i centralnego ogrzewania jako transakcję handlową między wspólnotą a właścicielami lokali. W związku z tym wspólnoty mieszkaniowe, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego VAT w zakresie redystrybucji mediów, zobowiązane są do prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży dla lokali. W dodatku w sposób rzetelny i systematyczny. Możliwe są jednak zwolnienia z podatków. Obowiązują one jednak wyłącznie do określonego poziomu przychodów z tego typu działalności. W przypadku gdy wspólnota go przekroczy, powinna zarejestrować się jako czynny płatnik podatku VAT.

Oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami usprawnia księgowość

Księgowość wspólnot mieszkaniowych może być prowadzona jeszcze skuteczniej i sprawniej. Wystarczy odpowiedni program, który można również połączyć z zarządzaniem nieruchomością. To prawdziwe udogodnienie, które pozwala usprawnić obsługę. Dzięki niemu zarządcy otrzymują między innymi możliwość weryfikowania finansów obsługiwanych w nieruchomości. Ponadto stały wgląd online w każdą fakturę, która dokumentuje wydatek zarządzanej wspólnoty. Co więcej, właściciele lokali otrzymują także wgląd online do własnych, indywidualnych rozrachunków. 

Księgowość dla wspólnot mieszkaniowych, czyli znaczenie uchwały

Zarząd lub zarządca ma obowiązek przedstawiać właścicielom lokali roczne sprawozdanie dotyczące jego działalności. Ustawa jednak nie określa szczegółowo ich formy. W związku z tym najczęściej wykorzystuje się w tym celu ewidencję księgową. Na jej podstawie osoba odpowiedzialna tworzy sprawozdanie dotyczące prowadzonej działalności. Opcjonalnie również sprawozdanie finansowe. Natomiast metoda ustalenia reguł i zasad tworzenia ewidencji księgowej jest uzależniona tylko od uchwały podjętej przez członków wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast ewidencja, która została przyjęta przez wspólnotę we własnym zakresie, powinna spełniać określone warunki. Przede wszystkim powinna spełniać wymogi, które szczegółowo opisują przepisy prawa podatkowego. Dzieje się tak dlatego, że wspólnoty mieszkaniowe są pełnoprawnymi podatnikami. Ich obowiązkiem jest dostosować się do przepisów ustawy o CIT oraz ordynacji podatkowej.

Back To Top