Wnętrza

Rolety okienne czy żaluzje? Najważniejsze zalety rolet i żaluzji

Rolety okienne czy żaluzje? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo wiele osób planujących zaaranżowanie swojego mieszkania. Które z tych rozwiązań jest wygodniejsze, tańsze i praktyczniejsze? W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze atuty rolet okiennych oraz żaluzji. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Rolety okienne czy żaluzje – najważniejsze informacje 

Przez bardzo wiele lat rolety okienne oraz żaluzje kojarzyły się większości osób z instytucjami publicznymi. W tej chwili sytuacja zmieniła się diametralnie. Zarówno rolety okienne jak i żaluzje wykorzystuje się nie tylko jako ochronę przed nagrzewaniem oraz nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń, ale także jako dekorację. Dzisiaj wybór rolet oraz żaluzji jest tak ogromny, że podjęcie decyzji w tej kwestii może okazać się dla wielu osób nie lada wyzwaniem.  O popularności rolet okiennych oraz żaluzji świadczy fakt, iż z powodzeniem zastępują one z wnętrz tradycyjne firany. Zastosowanie gustownych dekoracji z roletami w roli głównej dodaje pomieszczeniu niezbędnego charakteru oraz kolorytu. Jeśli zakupimy rolety okienne lub żaluzje w pełni dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań, z pewnością będą nam służyły przez długie lata. Warto wiedzieć, że w tej chwili tkaniny wykorzystywane do produkcji rolet charakteryzują się bardzo wysoką jakością, nie przepuszczają światła oraz nie blakną. Oprócz tego, są nawet w stanie imitować ekskluzywne materiały. Ich umiejętne zamontowanie pozwala także na pokrycie dowolnego, nieestetycznego miejsca w oknie. 

Rolety rzymskie cały czas zyskują na popularności 

Obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów rolet są rolety rzymskie. Na początku ich obecności na rynku wykorzystywano je wyłącznie w minimalistycznych wnętrzach, dzięki czemu umiejętnie podkreślano ich prostotę. Teraz wiele osób urozmaica pomysły na wykorzystanie rolet i stosuje je w rozmaitych wnętrzach – zarówno w nowoczesnych jak i w klasycznych. 

Rolety okienne to dzisiaj chleb powszedni. Możemy je spotkać w bardzo wielu mieszkaniach. Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie rolet okiennych było synonimem luksusu i ekstrawagancji. Dzisiaj w wielu domach jest to prawdziwa konieczność, która nikogo już nie dziwi. Klienci mają teraz do wyboru ogromną liczbę kolorów oraz wzorów rolet, dzięki którym rolety okienne stają się przepiękną dekoracją oraz wizytówką całego mieszkania. Rolety można montować zarówno w istniejących, jak i budowanych mieszkaniach. Problemem nie będą też nietypowe okna – nawet wtedy da się dopasować rolety tak, aby działały w sposób prawidłowy i zgodny z przeznaczeniem. Specjaliści od projektowania wnętrz podkreślają, iż rolety okienne można dopasować do wnętrza w każdym stylu. 

Obecnie największą popularnością cieszą się nie tylko rolety rzymskie, które składa się w harmonijkę, ale także rolety na okna weneckie, które są jeszcze dodatkowo pomarszczone. Rolety do okien weneckich poleca się przede wszystkim osobom urządzającym klasyczne oraz bardzo eleganckie pomieszczenia. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest także wykorzystanie przesłon wyprodukowanych ze wstążek lub innych elementów dekoracyjnych. 

Rolety rzymskie są prawdziwym hitem ostatnich lat. Z czego to wynika? Uwarunkowane jest to przede wszystkim tym, iż dają one całe spektrum możliwości w zakresie wyboru tkanin, co powoduje, że taką roletę można bardzo dobrze dopasować do danego wnętrza. Jeśli chcemy postawić na styl skandynawski, wówczas warto wybrać rolety z motywami natury, zaś jeśli wybierzemy styl angielski, wtedy można wybrać dwukolorową kratkę. Rolety rzymskie można także dekorować do woli na rozmaite sposoby. Projektanci wnętrz polecają na przykład, aby dodać interesujące obciążniki koraliki, modele zwijania rolety lub doszywki do materiału. Fakturę rolet można dopasować do swoich potrzeb – może być ona ciemna, jasna, gruba, cienka – wszystko zależy od naszych upodobań. 

Czy żaluzje okienne to już przeżytek?

Bardzo wielu zwolenników rolet okiennych uważa, iż żaluzje są już niemodne i nie warto w nie inwestować. Jedno jest pewne: współcześnie rzadko kto decyduje się na zakup żaluzji aluminiowych. Są one bardzo niemodne, przez co ich popularność znacząco spadła. Rolety wypierają żaluzje – w polskich mieszkaniach żaluzje można spotkać coraz rzadziej. Mimo tego, iż żaluzje zapewniają ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem oraz gwarantują intymność, to z roku na rok ich popularność spada. Z czego to wynika? Spowodowane jest to przede wszystkim tym, iż są one mniej estetyczne od rolet, a jednocześnie tworzą w pomieszczeniu o wiele mniej przyjazny klimat niż rolety.

Żaluzje okienne w dalszym ciągu znajdują jednak bardzo wielu zwolenników stawiających na stare, sprawdzone rozwiązania. Trzeba przyznać, że jest wiele pomieszczeń, w których obecność rolet sprawdza się doskonale. Mowa tutaj na przykład o drewnianych żaluzjach montowanych na oknach w kuchni – jest to ponadczasowy pomysł, który w dalszym ciągu jest stosowany w wielu polskich domach z powodzeniem.

Back To Top