Edukacja

Jak właściwie wybrać kierunek studiów podyplomowych?

Wybór kierunku studiów podyplomowych powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Nauka bowiem jest dość kosztowna. Żeby później nie żałować podjętej decyzji, należy kierować się odpowiednimi kryteriami. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę, by osiągnąć jak największą satysfakcję?

Branża ma znaczenie

Często wybieramy się na studia licząc, iż po ich zakończeniu z pewnością uda nam się zdobyć dobrą pracę i satysfakcjonujące zarobki. Niestety życie weryfikuje nasze plany i już w trakcie studiów okazuje się, że wszystko nie wygląda tak kolorowo. Żeby ponownie nie popełniać tych samych błędów, należy bardzo dokładnie dobierać studia podyplomowe. W przypadku chęci przekwalifikowania się, dobrze wcześniej sprawdzić jak wyglądają perspektywy pracy w nowej branży. Studia mogą stanowić spore obciążenie finansowe i dlatego lepiej unikać w tym przypadku błędów, które skutkować mogą wielkim rozczarowaniem po ich zakończeniu. Prześledźmy rynek, porozmawiajmy z pracownikami danej branży, skorzystajmy z oferty bezpłatnych staży. Wszystko to może pomóc w utwierdzeniu się, iż dokonaliśmy dobrego wyboru.

Renomowana uczelnia 

Teoretycznie studia podyplomowe można ukończyć wszędzie. Oferta obecna na rynku jest naprawdę bardzo szeroka. To zarówno uczelnie państwowe, jak i całe mnóstwo placówek prywatnych. Niektórzy pracodawcy mogą jednak zwracać uwagę na to, gdzie zdobywaliśmy wiedzę podczas studiów. Cenione są przede wszystkim znane uczelnie państwowe. Najlepiej jeśli znajdują się one również na wysokich pozycjach w rankingach szkół wyższych.

Do najlepszych państwowych uczelni akademickich w naszym kraju, zaliczają się: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski. Również wśród uczelni prywatnych, znajdują się takie, które posiadają bardzo dobre opinie. Mile widziane będzie ukończenie studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie lub Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Dobre studia podyplomowe to także odpowiednia kadra dydaktyczna. Warto zatem sprawdzić kompetencje osób, które prowadzą wykłady z interesujących nas dziedzin. Jest to szczególnie ważne wówczas, jeśli zdobytą wiedzę zamierzamy wykorzystać w praktyce w przyszłej pracy zawodowej. Uczelnie bardzo często zatrudniają właśnie praktyków, specjalistów w swoich branżach. Taki prowadzący z pewnością w lepszy sposób będzie potrafił przekazać wiedzę, którą będzie można się posługiwać w codziennej pracy.

Informacji o wykładowcach i sposobie prowadzenia przez nich zajęć oraz jakości wiedzy, którą można zdobyć, należy szukać chociażby na różnego rodzaju forach internetowych danego kierunku studiów. Tego typu opinie innych studentów mogą być bardzo cenną wskazówką.

Poniesienie kosztów jest konieczne

studia podyplomowe

Studia podyplomowe to pewnego rodzaju inwestycja. Żeby w przyszłości móc osiągnąć dla siebie wymierną korzyść, należy uprzednio poświęcić swój prywatny czas oraz pieniądze. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą zarówno od samej uczelni, jak i wybranego kierunku. Szacuje się natomiast, iż przeciętny koszt studiów podyplomowych w naszym kraju wynosi około 4 tysiące złotych. W perspektywie kolejnych lat mogą się one jednak zwrócić. Dużym wyzwaniem nie powinno być również studiowanie w innym mieście, w sytuacji jeśli nie znajdziemy dla siebie interesującego kierunku w naszym miejscu zamieszkania. Zjazdy bowiem odbywają się cyklicznie, mniej więcej co dwa tygodnie, a same studia trwają dwa lata lub w przypadku niektórych kierunków, nawet tylko rok.

Dodatkowo można również starać się o obniżenie poniesionych kosztów. Umożliwia to program Europejskiego Funduszu Społecznego, za pomocą którego, można uzyskać dofinansowanie na poziomie nawet 40 procent kosztów poniesionych na studia podyplomowe.

Trzeba również pamiętać o tym, że tego rodzaju studia nie są obowiązkowe i jeśli pojawiają się duże wątpliwości, najlepiej jeszcze wstrzymać się z decyzją o ich podjęciu. Na rynku pracy w chwili obecnej liczy się przede wszystkim posiadane doświadczenie zawodowe. To ono w dużej mierze ma decydujący wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej. Jeśli ktoś ma zamiar podnieść swoje kwalifikację, jednak w chwili obecnej nie stać go na podjęcie studiów podyplomowych  lub też po prostu nie ma na to czasu, lepszym wyborem może okazać się skorzystanie z szerokiej oferty szkoleń i kursów. Posiadają one dwie zasadnicze zalety. Przede wszystkim są dużo tańsze niż studia podyplomowe. Drugą zaletą jest fakt, iż zajmują one znacznie mniej czasu. Mogą być to bowiem szkolenia weekendowe lub nawet jednodniowe. Dyplom uzyskany za ukończenie tego rodzaju kursów i szkoleń jest jasnym sygnałem dla naszego pracodawcy, że w dalszym ciągu dbamy o rozwój posiadanej przez siebie wiedzy oraz inwestujemy w edukację. Dzięki temu mamy większe szansę, na zajmowanie coraz ważniejszych stanowisk i uzyskiwanie wyższych zarobków. Studia podyplomowe są z całą pewnością warte do rozważenia, jednak decyzję o wyborze konkretnego kierunku należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Back To Top