Warsztat samochodowy - jak rozpocząć tego typu działalność?
Motoryzacja

Warsztat samochodowy – jak rozpocząć tego typu działalność?

Warsztat naprawy pojazdów to jeden z popularniejszych pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej. Nic dziwnego, nieustannie rosnąca liczba samochodów poruszających się po polskich ulicach winduje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Jak sfinansować, zarejestrować i w końcu — wyposażyć swój własny warsztat samochodowy?

Tworzymy biznesplan.

Proces tworzenia planu działania w przypadku warsztatu samochodowego wygląda bardzo podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu. Biznesplan warsztatu ma przede wszystkim określić jego potencjalną opłacalność, koszta i prawdopodobieństwo powodzenia. Na tym etapie należy przyłożyć wagę do dobrej lokalizacji i marketingu, nie pomijając istotnych detali, takich jak nazwa warsztatu.

Lokalizacja warsztatu — gdzie można rozpocząć działalność?

Teoretycznie warsztat samochodowy możemy założyć w każdym większym garażu. Mimo to wciąż rosnące standardy sprzętu wykorzystywanego do kontroli i naprawy pojazdów sprawiają, że być może będziemy zmuszeni przejść różnego rodzaju kontrole, by tą drogą uzyskać niezbędne certyfikaty. Najbardziej podstawowymi wymogami BHP w warsztatach są między innymi antypoślizgowe posadzki, oświetlenie umożliwiające komfortową pracę i odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Kolejną istotną kwestią jest oczywiście łatwość dojazdu i jak najmniejsza konkurencja. Otwierając biznes w okolicy kilku podobnych, już ustabilizowanych na rynku warsztatów, staniemy przed wyjątkowo trudnym zadaniem.

Dotacje unijne mogą ułatwić założenie działalności.

Co z pieniędzmi? Pierwszym odruchem początkującego przedsiębiorcy, gdy ten nie jest w stanie samodzielnie sfinansować nowego biznesu, jest zaciągniecie kredytu. O ile jest to jedna z możliwości, bardziej atrakcyjne wydają się dotacje unijne, tym bardziej, gdy nasza zdolność kredytowa jest ograniczona. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej możliwe staje się otwarcie swojego biznesu z niewielkim wkładem własnym. By zasięgnąć informacji na ten temat, można skorzystać z wyszukiwarek dotacji. W całej Polsce znajdziemy setki ofert, które potencjalnie ułatwią nam rozpoczęcie działalności.

Rejestracja warsztatu samochodowego.

Gdy posiadamy już niezbędne fundusze, warsztat samochodowy możemy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to sposób rejestracji działalności jednoosobowych i spółek cywilnych. Jeśli zakładana przez nas firma nie wpisuje się w definicję żadnej z nich, rejestracją zajmą się urzędnicy w KRS. Plusem jest fakt, iż warsztat samochodowy nie jest działalnością, która wymaga koncesji. Co więcej, by zacząć taką działalność nie potrzebujemy także kierunkowego wykształcenia – ważniejsze od “papierka” są tutaj realne kompetencje. Po rejestracji warto zainteresować się narzędziami, które ułatwią zarządzanie warsztatem. Należą do nich m.in. programy do wystawiania faktur, prowadzące nasz terminarz czy przekazujące istotne raport do ZUS-u.

Wyposażenie warsztatu.

Koszt wyposażenia zmieniają się w zależności od poziomu oferowanych przez warsztat samochodowy usług. Jeśli prowadzimy małą działalność zorientowaną jedynie na podstawowe naprawy, wydamy mniej niż w przypadku warsztatu zajmującego się dodatkowo np. kompleksowymi testami samochodu i wprowadzaniem modyfikacji wedle życzenia klienta. Biorąc pod uwagę rynkowe standardy, warto dać swojej klienteli jak najszerszy wybór. Chcąc to osiągnąć, prócz absolutnych podstaw, takich jak szafki warsztatowe i wreszcie niezbędne do napraw narzędzia, będziemy musieli rozejrzeć się za wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym.

Sprzęt diagnostyczny w warsztacie samochodowym.

Zajmując się diagnostyką pojazdu, testujemy go pod różnym kątem, określając jego stan techniczny i sporządzając listę koniecznych napraw i usprawnień. Budując dobrze wyposażony pod względem diagnostycznym warsztat samochodowy, będziemy potrzebować mierników, takich jak mierniki ciśnienia i podciśnienia, urządzeń testujących efektywność układu hamulcowego czy analizujących spalanie. Ponadto, niezbędnymi okażą się przyrządy do regulacji geometrii zawieszenia i tym podobne. Specjalistyczne wyposażenie jest niezbędne także wtedy, gdy mamy zamiar zajmować się modyfikacjami samochodów sportowych — w takim przypadku absolutną podstawą będą podnośniki niskoprofilowe.

Warsztat pod znanym szyldem — łatwiej, ale i drożej.

Jeśli nie chcemy działać samodzielnie, jako mechanicy możemy otworzyć warsztat samochodowy na zasadzie franczyzy. Niestety, nie jest to opcja dostępna dla każdego i nasz entuzjazm mogą ostudzić koszta takiego przedsięwzięcia. Dołączenie do znanej sieci warsztatów, chociaż wiele ułatwia, zależnie od jej rozpoznawalności, może kosztować nawet kilka milionów złotych. Jeśli jednak trafimy na atrakcyjną ofertę i jesteśmy w stanie sprostać jej wymaganiom finansowym, prowadzenie biznesu pod znanym szyldem ma swoje plusy. Obok oczywistych, takich jak cięcie kosztów marketingu, serwis może zaoferować nam różnego rodzaju szkolenia oraz dostarczy niezbędne wyposażenie tak, byśmy byli w stanie utrzymać standard usług, do którego przyzwyczaił klientów.

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl
Back To Top