Młodzi rodzice stają w obliczu wielu wyzwań. To zupełnie nowa dla nich, w której często nie wiedzą w jaki sposób się odnaleźć i co o nich myśleć. Aby poznać trudne zagadnienia i zupełnie nowe informacje, próbują zatem zdobywać wiedzę różnymi źródłami. Początkowo sięgają po literaturę fachową. Znajdują się w niej informacje zarówno o rozwoju płodowym dziecka, jak i kolejnych fazach jego życia. Specjaliści opisują zarówno rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Dzięki temu rodzicom łatwiej zrozumieć pewne elementy życia dziecka. Podejmowanie decyzji medycznych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne. W grupie tych pierwszych znajduje się suplementacja witaminą K. Co powinni wiedzieć na jej temat młodzi rodzice?
Dlaczego należy suplementować witaminę K wśród niemowląt?
Witamina K pełni niezwykle ważną rolę w życiu noworodka. Po pierwsze wspiera proces krzepnięcia krwi. Natomiast jej niedobór może prowadzić do tzw. krwotoku niemowlęcego. W pierwszym pokarmie dziecka, czyli mleku matki, znajduje się wiele cennych składników, ale ubogi jest właśnie w witaminę K. Co więcej, przewód pokarmowy niemowlęcia ma niedojrzałą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, która nie produkuje samodzielnie dużej ilości witaminy K. W związku z tym suplementacja witaminy K jest obowiązkowa. Personel medyczny podaje niemowlęciu w pierwszej dobie życia 1 miligram witaminy K, co wystarcza na pierwsze siedem dni. Dawka powtarzana jest w ósmym dniu życia, aż do końca trzeciego miesiąca. W tym czasie suplementację zajmuje się rodzic. Dziecko, które karmione jest piersią powinno otrzymywać 150 mikrogramów. Producent dokładnie określa sposób aplikacji preparatu. Natomiast w przypadku dzieci karmionych sztucznym mlekiem dodatkowa suplementacja nie jest konieczna? Dlaczego? Mleko jest wzbogacone witaminą K. Oprócz tego niemowlęta karmione mlekiem matki suplementowane są również ważną dla prawidłowego wzrostu witaminą D.
Po co niemowlętom witamina K?
Niemowlęta są narażone na krwawienie z różnych części ciała, przede wszystkim błon śluzowych, pępka czy przewodu pokarmowego. Aby zminimalizować to ryzyko, konieczna jest suplementacja witaminą K. Ponadto suplementacja wyraźnie wzmacnia organizm dziecka. Suplementacja dotyczy jednak wyłącznie dzieci karmionych piersią. Choć pediatra może również podjąć decyzję o wprowadzeniu witaminy K w żywienie dzieci karmionych mlekiem sztucznym. Dlaczego suplementacja witaminą K jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że jej niedobór może wywołać tzw. chorobę krwotoczną. U niemowląt może wystąpić wspomniane wcześniej krwawienie, będące bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia. Największym zagrożeniem są wylewy krwi do ośrodkowego układu nerwowego. W zaawansowanym przebiegu choroby może nawet dojść do trwałych uszkodzeń mózgu dziecka. Jakie jeszcze znaczenie ma suplementacja witaminą K? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że witamina K wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest niezbędnym składnikiem do prawidłowej mineralizacji tkanki kostnej. Ma również istotny wpływ na właściwe działanie mózgu.
Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witaminy K?
Prawidłowe dawkowanie witaminy K jest kluczowe dla zdrowia dziecka w okresie niemowlęcym. Wpływa również na kondycję organizmu w późniejszym wieku. Niedobór tego składnika prowadzi bezpośrednio do krwotoków z nosa, wydłużenia okresu krzepnięcia krwi czy dłuższego gojenia się ran. Skutkuje również nawracającymi infekcjami bakteryjnymi oraz trudnościami neurologicznymi. W przypadku dorosłych kobiet może powodować obfite miesiączki, a u starszych osób zwiększone ryzyko osteoporozy. Ponadto niewielka ilość witaminy K w organizmie może powodować zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego. Nie warto jednak spożywać jej w nadmiernej ilości. Zarówno niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. W jaki sposób przejawia się zwiększona ilość witaminy K? Przede wszystkim zwiększa ryzyko żółtaczki u dzieci. Natomiast u dorosłych mogą wywołać anemię, nadmierne pocenie się, a także uczucie gorąca. Aby uniknąć przykrych konsekwencji niedoboru i nadmiaru składnika, należy postawić na zbilansowaną dietę. Kobiety, które karmią piersią również powinny zadbać o odpowiednie spożywanie witaminy K. Gdzie można ją znaleźć? Cennymi naturalnym źródłem witaminy K są przede wszystkim zielone warzywa liściaste. W codziennej diecie powinny się zatem znaleźć: brokuły, sałata, szpinak, a także jarmuż. Witamina K znajduje się również w produktach odzwierzęcych takich jak: jogurty czy żółtka jaj. Ponadto można jej dostarczać wraz z truskawkami czy pomidorami.
Podsumowując, witamina K pełni ważną rolę nie tylko w organizmie niemowlęcia, ale również dorosłego człowieka. Uświadomienie sobie tego faktu ma ważne konsekwencje zdrowotne i decyduje o właściwym postępowaniu. Warto zatem wiedzieć, że niemowlę karmione naturalnie powinno dostawać dawkę witaminy K przewidzianą w jego wieku. O ilości suplementacji decyduje pediatra.