Żyrandole lampy
Wnętrza

Żyrandole – wady i zalety

Wśród rodzajów lamp oświetleniowych wyróżniają się bardzo żyrandole. Kiedyś dostępne tylko dla wybranych, teraz coraz bardziej powszechne. Mogą się bardzo od siebie różnić, świetnie wyglądają w różnych pomieszczeniach. Jakie są ich zalety i wady?

Żyrandole do wszystkich pomieszczeń

Żyrandole lampy
Lampy wiszące w pomieszczeniach

Zazwyczaj takie urządzenia oświetleniowe, jak lampy Eglo kojarzą nam się z salonami lub okazałymi korytarzami i przedpokojami w bardzo dużych domach, czasem wręcz dworkach i pałacach. Rzeczywistość aktualnie wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ tak naprawdę, jeśli dobrze wybierzemy żyrandol, to możemy go mieć wszędzie, to znaczy w salonie, sypialni, w kuchni, dosłownie w każdym pomieszczeniu. Oczywiście tak jest z dużą ilością urządzeń oświetleniowych, że mogą być wykorzystywane w wielu różnych pomieszczeniach, jednak żyrandole są o tyle wyjątkowe, że mogą nadawać pewien wyjątkowy wygląd.

Skąd ta popularność?

Wiele przedmiotów, które kiedyś  były niedostępne dla zwykłych ludzi, aktualnie weszło do produkcji masowej, dzięki czemu ich cena drastycznie się zmniejszyła. Oczywiście, są miejsca, w których żyrandole produkuje się masowo, lecz także można spotkać takie, w których żyrandole są produkowane małymi seriami, czasem na zamówienie. Wszystko zależy od tego też, czy to nadal mają być urządzenia dla powszechnego użytku, czy mają być przeznaczone dla nieco bardziej majętnych osób, które chcą mieć w domu coś wyjątkowego. Właśnie między innymi fakt o tej masowej produkcji wpłynął na to, że ludzie coraz częściej wybierają żyrandole, jako urządzenia oświetleniowe do mieszkań. Oprócz tego oczywiście jest jeszcze wiele innych powodów, lecz je można wysnuć z zalet żyrandoli, o których można przeczytać poniżej.

Zalety żyrandoli

Żyrandole to dość wyjątkowe urządzenia, które czasem, jako zwykłe nie będą przyciągać uwagi, lecz w przypadku wielu z nich będą nawet stanowić główną ozdobę pomieszczenia. Wiele wynika z ich zalet, do których należą przede wszystkim:

  • Cena – powód ten znalazł się na początku, ponieważ nie ukrywajmy, że dla większości z nas ma ona ogromne znaczenie. Możemy próbować kręcić i mówić, że cena nie gra roli, jednak i tak ostatecznie ona również będzie jednym z głównych kryteriów wyboru urządzenia oświetleniowego. Żyrandole posiadają dość szeroką rozpiętość w cenach, dlatego też kupując w różnych miejscach, można spotkać się zarówno z cenami w wysokości kilkudziesięciu złotych, jak i nawet kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysiącach złotych. Łatwo więc można stwierdzić, że są one po prostu na każdą kieszeń, a więc nie ważne, czy to ma być przeciętny Kowalski, czy też jakiś milioner, każdy znajdzie coś na swojej półce cenowej. Oczywiście za ceną idzie wiele innych szczegółów, takich jak jakość wykonania, materiały użyte do wykonania, ilość źródeł światła, jakość światła i tak dalej. Jednak już za kilkaset złotych można kupić naprawdę okazały i piękny żyrandol, który świetnie sprawdzi się w domu lub mieszkaniu.
  • Uniwersalność – kolejną ogromną zaletą żyrandoli jest to, że pasują one tak naprawdę wszędzie i gdy się dobrze dobierze, to w każdym pomieszczeniu. Oczywiście należy znać pewne ograniczenia, jak dobry smak i poczucie estetyki, wielkość pomieszczeń, w których żyrandole będą się znajdować, czy wysokość sufitu, jednak już przykładowo sam styl pomieszczenia nie gra roli, ponieważ jest ich na rynku tak wiele, że zawsze się coś dobierze. Żyrandole można znaleźć zarówno w stylu klasycznym, tradycyjnym, jak i w stylu nowoczesnym, czy retro. Jeśli ktoś bardzo chce, aby jego żyrandol był wyjątkowy, to bez problemu znajdzie również  miejsca, w których będzie mógł zrobić swój żyrandol na zamówienie i mieć jedyny taki w swoim rodzaju.

Żyrandole i ich wady

Oczywiście, jak wszystkie inne przedmioty, również żyrandole mają swoje wady, jednak na to trzeba być gotowym i lepiej jest je poznać wcześniej, niż potem być zaskoczonym, że tak właśnie jest.

  • Najlepsze to również najdroższe – Niestety, jeśli komuś marzą się piękne żyrandole z prawdziwymi kryształami, to musi przygotować się na to, że będzie to dla niego dość duży wydatek. Najlepsze żyrandole, które przetrwają wiele lat, potrafią być naprawdę drogie, dlatego czasem będzie trzeba niestety zadowolić się czymś tańszym.
  • Nie zawsze oświetlą każde miejsce – choć to urządzenie oświetleniowe ma dość dobry zasięg, jeśli chodzi o rozproszenie światła, to mimo wszystko czasem mogą nie dotrzeć w każdy kąt, czyli na przykład tam, gdzie czytamy książki w rogu salonu i tak dalej. Na to jednak istnieje pewne rozwiązanie, ponieważ do żyrandoli zawsze możemy dobrać jakieś ładne kinkiety.

Jak widać, żyrandole, jak każde inne przedmioty, nie są idealne, lecz mimo wszystko nadal jest to bardzo dobry wybór, jeśli ktoś chce mieć wyjątkowe urządzenie oświetleniowe. Wybór na rynku jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie i nie powinno  być z tym najmniejszego problemu.

Back To Top